Jablonec roznesl Duklu 6:0 a jde do čela fotbalové ligy

22:14
JABLONEC NAD NISOU - Fotbalový Jablonec se minimálně do neděle dostal do čela nejvyšší fotbalové soutěže. Díky vysoké výhře 6:0 nad Duklou v předehrávce 10. kola se dotáhl na první Plzeň, ta v neděli od 20.20 hostí Teplice. Na Spartě, jež na druhém místě ztrácí bod, nastoupí od 15.30 Liberec.

Hráči Jablonce se radují z gólu. foto: ČTK

Severočeši potvrdili formu, vyhráli třetí z posledních čtyř duelů. Domácí vedli už v poločase 4:0 po gólech Doležala, Turkmenistánce Mingazova, Nováka a vlastní brance Štetiny, po pauze se trefili Brazilec Rossi a podruhé Novák.

10. kolo první ligy:

• Baumit Jablonec - Dukla Praha 6:0 (4:0)

Branky: 37. a 77. F. Novák, 8. Martin Doležal I., 16. Mingazov, 18. vlastní Štetina, 57. Rossi. Rozhodčí: Lerch - Wilczek, Vlasjuk. ŽK: Berger, Jeřábek (oba Dukla). Diváci: 2246.

Pražané utrpěli nejtěžší porážku od návratu do ligy v sezoně 2011/12 a v posledních dvou venkovních zápasech inkasovali jedenáct branek; před dvěma týdny podlehli na Slovácku 1:5.

Dukla z předchozích šesti vzájemných ligových zápasů prohrála jen ten první, tentokrát ale o naději na body rychle přišla. Jako první sice zahrozil ve třetí minutě hostující Marek Hanousek, od té doby však vzali taktovku pevně do rukou Severočeši a v osmé minutě otevřeli skóre.

Na Pospíšilův rohový kop si naběhl Doležal a hlavou usměrnil míč do sítě. Uběhlo dalších osm minut a Jablonec už vedl dvougólovým rozdílem. Po rychlé akci se přesnou střelou zpoza vápna do horního rohu prosadil Mingazov a mohl se radovat z první trefy v české lize.

Záložník Jablonce Daniel Silva Rossi.
Hráči Jablonce se radují z gólu.
Hráči Jablonce se radují z druhého gólu.
Jablonecký záložník Tomáš Hübschman (vlevo) a záložník Dukly Marek Hanousek.

Obrana Dukly jako by neexistovala a v 18. minutě to bylo už 3:0, když si míč do vlastní branky nešťastně srazil hlavou Štetina. Ve 24. minutě měli hosté dobrou příležitost na snížení, ale před Krmenčíkem skočil míč a útočník jej poslal mimo brankovou konstrukci. Jablonečtí pokračovali v aktivní hře a ve 37. minutě přidali čtvrtý gól. Na zadní tyči doklepl balon do sítě Novák.

Dukla po pauze zvýšila tempo a v 51. minutě musel proti tvrdé Bergerově ráně zasáhnout gólman Hrubý. V 57. minutě se domácí radovali z pátého zásahu. Účinně napadli rozehrávku Dukly, míč se dostal k Doležalovi, který jej sklepl za sebe nabíhajícímu Rossimu a ten umístěnou střelou k tyči překonal Radu.

Jablonec mířil k první domácí výhře nad Duklou a kontroloval hru, i když soupeř jen nebránil a snažil se dát aspoň čestný gól. Žádnou z šancí ale nevyužil a místo toho inkasoval pošesté, když se podruhé v utkání prosadil Novák. Jako levý obránce je s pěti brankami v ligové sezoně nejlepším týmovým střelcem. Jablonec se dočkal své třetí nejvyšší výhry v samostatné ligové historii a fanoušci hráče do kabin vyprovodili skandováním "My tu ligu stejně vyhrajem!".