22. října 2011 20:17 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Jablonec rozebral Duklu. Zabrala i Příbram

Jan Kopic (vlevo) a Marek Hanousek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Kopic (vlevo) a Marek Hanousek | foto: ČTK

PŘÍBRAM Fotbalisté Jablonec porazili v utkání 11. ligového kola Duklu Praha a vrátili se na druhé místo v tabulce pět bodů za vedoucí Spartu. Nováček nejvyšší soutěže sice v azylu na Strahově, kam se přesunul kvůli instalaci vyhřívaného trávníku na Julisce, nad favoritem vedl po Hanouškově trefě, ale hosté brankami Beneše, Zábojníka a Pitáka v druhé půli skóre otočili. Dukla našla přemožitele po pěti předešlých utkáních bez porážky.

Druhý vzájemný souboj během čtyř dnů přitom začal lépe pro Pražany a vyvíjel se přesně opačně než středeční pohárová odveta. V té Dukla po dvou rychle inkasovaných gólech v úvodu dokázala otočit skóre a vyhrála 3:2, ale z postupu se stejně radoval soupeř. Tentokrát byl v úvodu mnohem nebezpečnější ligový nováček.

Jablonec sice častěji držel míč, ale při vymýšlení útočných akcí postrádal nápad a mnoha nepřesnostmi při rozehrávce nabízel Dukle šance na četné brejky. V sedmé minutě ještě Lietava mířil vedle a o chvíli později neuspěl při úniku do otevřené obrany ani druhý z útočníků Berger, ale třetí velkou šancí už Pražané nepohrdli. Ve 23. minutě doklepl míč do odkryté branky Hanousek.

Dukla - Jablonec 1:3 (1:0)

Dukla Praha - Baumit Jablonec 1:3 (1:0)
Branky
: 23. Hanousek - 54. Beneš, 73. Zábojník, 77. Piták. Rozhodčí: Kocourek - T. Kovařík, Makovička. ŽK: Lietava, Přeučil - Jarolím, Eliáš, Kovařík. Diváci: 1156.

Dukla: Rada - Pospíšil, Vorel, Švejdík, Vrzal - Malý, Šiml (60. Přeučil), Hanousek - Berger (79. Pázler), Lietava, Svatonský (71. Podrazký). Trenér: Kozel.

Jablonec: Špit - Eliáš, Pavlík, Beneš, Zábojník - Kopic (73. Kopic), Loučka, Jarolím (85. Vaněk), Piták, Kovařík (89. Novák) - Lafata. Trenér: Komňacký.

Dukla i bez potrestaného záložníka Gedeona zpočátku držela s favoritem krok a v úvodním dějství se pod souvislejší tlak dostala jen na deset minut. S ranou jabloneckého Pitáka si ale poradil brankář Rada a domácí přežili i následný závar ve vlastním vápně po rohovém kopu. A těsně před pauzou dokonce mohli svůj náskok dvakrát pojistit, jenže Svatonský hlavičkoval vedle a Berger se zamotal v kličkách.

Duklu přišly zahozené šance draho. Baumit se vrátil z kabiny nabuzený, přebral otěže utkání a po devíti minutách vyrovnal skóre. Nakrátko rozehraný roh umístil hlavičkou přesně k tyči Beneš. Hostům narostla křídla a Dukla najednou začala vyklízet střed pole. O obrat se mohl postarat Jarolím, ale v těžké pozici uklouzl a mířil vedle.

Otočit skóre se povedlo až v 73. minutě Zábojníkovi. Hostující bek se důrazem protlačil ke střele a s pomocí teče bránícího Pospíšila překonal bezmocného Radu. Teprve druhé venkovní vítězství Jablonce v sezoně zpečetil v 77. minutě Piták.

Příbram po třech porážkách bodovala

Fotbalisté Příbrami v první lize utnuli sérii tří porážek a v 11. kole slaví vítězství 4:1 nad Olomoucí. Středočeši za pátou výhru v sezoně vděčí úspěšným střelcům Pleškovi, Šlapákovi a Koukalovi, který se jako střídající hráč v závěru trefil dvakrát. Olomouc při tříbrankové ztrátě stačila odpovědět snížením Varadiho. Příbramští se v neúplném jedenáctém kole posunuli na osmé místo, Hanáci jsou i vinou devítibodového odečtu na čtrnácté pozici.

Hanáci na začátku nestíhali, prohrávali osobní souboje a občas jen přihlíželi tomu, jak se Středočeši derou do zakončení. Jen během první čtvrthodiny měli tři slušné šance.

Příbram - Olomouc 4:1 (1:0)

Branky: 83. a 90+2. Koukal, 37. Pleško, 59. Šlapák - 85. Varadi. Rozhodčí: Franěk - Slavík, Tacina. ŽK: Hejda - Vepřek, Zlámal. Diváci: 1500.

Příbram: Hruška - M. Štochl, Hejda, Krejčí, Divíšek - Valenta (88. Mareš), Tarczal, T. Pilík, Pleško (90. Papšys) - Wágner, Šlapák (80. Koukal). Trenér: Vavruška.

Olomouc: Zlámal - Janotka, Kučera (64. Varadi), Škerle, Vepřek - Bajer, Hořava, Rossi - Přikryl (77. Jerome), J. Schulmeister (46. Heinz), Petr. Trenér: Psotka.

Na Olomouci jako by ležel komplex ze zápasů v Příbrami: už deset let Hanáci zde nedokázali vyhrát a dnes neudělali mnoho pro to, aby negativní sérii utnuli. V útočné fázi se nedostali ke své typické kombinaci a neprověřili příbramskou defenzivu, která soupeřům v posledních dvou zápasech povolila osm branek. Od 37. minuty hosté navíc prohrávali: záložník Pleško totiž skvěle zamířil z trestného kopu a nechal vzpomenout na předloňský domácí zápas proti Sigmě, kdy se také trefil výstavně.

Kouč Olomouce Psotka zkusil v poločase svůj mátožný tým probrat nasazením bývalého reprezentanta Heinze, což se mu povedlo, ale souhra domácích forvardů byla přesto efektivnější. Po jejich souhře v 59. minutě Příbram znovu slavila, když Šlapák po pasu svého parťáka křížnou střelou překonal Zlámala podruhé.

Branková konstrukce na opačné straně naopak "hrála" s Příbramí, když Valentovu ránu odraženou od břevna dorazil do opuštěné branky střídající Koukal a hosté marně reklamovali ofsajd. Malou útěchou pro ně už byl jen zásah Varadiho, který se postaral o čestný úspěch Olomouce. Tu ještě ve druhé minutě nastavení svojí druhou trefou v zápase "dorazil" znovu Koukal.