Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak bojují Bohemky? Střížkov před derby raketově zdražil vstupné

Sport

  16:08
PRAHA - Fotbalový klub Bohemians Praha před nedělním domácím zápasem s rivalem Bohemians 1905 na Strahově skokově zdražil vstupné.

Ta pravá Bohemka? foto: ČTK

Jednotnou cenu funkcionáři stanovili na 300 korun, i když měli dosud všichni fanoušci vstup zdarma. Vedení Bohemians 1905 se kvůli tomu obrátilo na Českou obchodní inspekci i na fotbalový svaz, u něj ale neuspělo.

Střížkovští Bohemians Praha mají fanoušků maximálně několik set, zatímco sedmitisícový stadion Bohemians 1905 je pokaždé téměř zaplněn. A nedělní zápas na Strahově fanoušci 1905 zřejmě pojmou jako demonstraci toho, který klub má podle nich jako jediný právo na užívání slavného jména.

Sportovní ředitel Bohemians Praha Josef Jícha tvrdí, že jeho klub cenu musel zvýšit. "Webové stránky Bohemians 1905 jsou plné výhružek, že nám zdemolují stadion, že napadnou naše fanoušky. Musíme najmout mnohem větší ochranku, čtyřikrát až pětkrát. Na předchozí zápasy to nebylo potřeba, fanoušci Teplic nebo Liberce nic takového páchat nechtěli, ale tentokrát jsou s tím nemalé náklady," řekl Jícha.

Ligové kluby obvykle platí za jednoho zaměstnance bezpečnostní agentury okolo tisícikoruny za zápas. Kdyby šlo třísetkorunové vstupné skutečně jen na zesílenou ochranku, na jednoho pořadatele by připadali zhruba tři fanoušci. Pokud by přišly tři tisíce diváků a Bohemians Praha uváděli skutečný důvod ceny vstupenek, museli by najmout zhruba tisíc pořadatelů.

"Chceme, aby se hrál fotbal hlavně pro lidi, proto se snažíme pro fanoušky dělat různé akce a podporovat návštěvnost na stadionu a mrzí nás, když se někdo snaží o opak. I přes vysokou cenu vstupenek budeme mít určitě domácí podporu v hledišti," uvedl dnes v tiskovém prohlášení ředitel Bohemians 1905 Lukáš Přibyl.

Když se ale vedení Bohemians 1905 obrátilo na ČMFS, žádost o zásah vyslyšena nebyla. "Českomoravský fotbalový svaz nemůže zasahovat do cen vstupenek, jejichž výše je plně v kompetenci jednotlivých klubů. I dle směrnic FIFA a UEFA je zakázáno pouze stanovovat rozdílné ceny do podobných sektorů pro domácí fanoušky a příznivce hostů. Ceny pro domácí i hosty by měly být stejné. Úroveň jednotných cen však určuje domácí klub," uvedl mluvčí ČMFS Petr Svěcený.

I když svaz zasáhnout nemůže, s postupem Bohemians Praha nesouhlasí. "Českomoravský fotbalový svaz chce lákat fanoušky na stadiony, a tak nás zamýšlené předražení vstupenek velmi znepokojuje. Na nejbližším zasedání Ligového shromáždění 19. října proto vyvoláme jednání, které by mělo vést k jednotnému a hlavně transparentnímu přístupu v určování cen vstupenek napříč celou ligou." dodal.

Jednat poté začali sami fanoušci Bohemians 1905, kteří podle Přibyla začali individuálně zasílat stížnosti na Českou obchodní inspekci. Na všechna dosavadní utkání Střížkovských totiž byl vstup zdarma a nehrozí ani problém s omezenou kapacitou stadionu; na Strahov se nyní vejde zhruba 19 tisíc diváků.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!