Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Postupová matematika: Češi musí porazit Němce, při remíze budou fandit Srbsku

Sport

  10:00
PRAHA - Dobrá zpráva: postup do semifinále domácího mistrovství Evropy mají čeští fotbalisté do 21 let ve svých rukou. Horší zpráva: aby měli stoprocentní jistotu, že ze skupiny proklouznou, potřebují porazit silné Německo.

Česká radost ze třetího gólu v zápase se Srbskem. foto:  Michal Šula, MAFRA

Karty jsou před závěrečnými zápasy rozdány takto: v čele skupiny je Německo se čtyřmi body, Češi a Dánové mají po třech a poslední Srbsko jenom jeden.

Za této situace by český tým nepostoupil. V případě rovnosti bodů totiž rozhodují na prvním místě vzájemné zápasy, a ten s Dánskem pořadatelské zemi nevyšel. V Edenu lvíčata ve středu prohrála 1:2.

Kritéria při rovnosti bodů

1. Vyšší počet bodů získaných ze vzájemných zápasů ve skupině mezi dotyčnými týmy
2. Lepší brankový rozdíl vyplývající z odehraných zápasů mezi dotyčnými týmy
3. Vyšší počet vstřelených gólů v zápasech hraných mezi dotyčnými týmy
4. Vyšší počet vstřelených gólů jako hostující mužstvo v zápasech hraných mezi dotyčnými týmy

Pokud by pořadí bylo dál vyrovnané, byla by kritéria 1-4 znovu použita výhradně mezi týmy v zápasech, které se týkají určení jejich konečného pořadí. Pokud tento postup nevedl k rozhodnutí, došlo by na kritéria 5-6.

5. Výsledky všech zápasů v základní skupině:
a) Lepší brankový rozdíl ve všech utkáních základní skupiny
b) Vyšší počet vstřelených gólů ve všech utkáních základní skupiny
c) Vyšší počet vstřelených gólů jako hostující mužstvo ve všech utkáních základní skupiny

6. Pozice v žebříčku UEFA do 21 let před losováním turnaje.

Jaký vývoj ve skupině tedy teď Češi potřebují, aby nakonec proklouzli do vyřazovací fáze a zajistili si medaili i postup na olympijské hry do Ria? Žádné velké propočty nejsou potřeba, postupová matematika je tentokrát jednoduchá.

Vítězství = postup. Pokud Češi v úterý porazí Němce, výsledek druhého zápasu je nemusí zajímat. Postup budou mít s šesti body jistý bez ohledu na to, jak skončí utkání Srbsko - Dánsko.

Tento zápas by potom zajímal Němce. Kdyby Dánové zvítězili, odsunou je na nepostupové třetí místo. Pokud by tři body získali Srbové, budou mít stejně bodů jako Německo a díky remíze ve vzájemném zápase by rozhodoval lepší brankový rozdíl, případně další kritéria (viz box vlevo).

Remíza = naděje. Pokud úterní český zápas skončí nerozhodně, budou mít Němci pět bodů a jistý postup. Češi by se čtyřmi body museli držet palce Srbsku, aby porazilo Dány - ti by zůstali se třemi body poslední.

Srbové by se sice na Česko dotáhli, ale po sobotní vysoké porážce 0:4 by jim v postupu zabránil horší vzájemný zápas. Kdyby utkání skončilo remízou, Dánové by měli stejně bodů jako Česko, ale lepší vzájemný zápas. A kdyby vyhráli, půjdou do semifinále dokonce z prvního místa.

Demolice. Mladí Češi si vyšlápli na Srbsko, Kliment dal hattrick

Porážka = konec. Kdyby český tým utkání nezvládl a s Němci prohrál, znamenalo by to konec šancí na postup. Němci by měli po třech utkáních sedm bodů, takže by jasně postupovali, o druhém místu by rozhodl vzájemný zápas Dánska se Srbskem. Remíza by poslala dál Dány, Srbové by k postupu potřebovali vítězství.

Jak do Ria? I ze třetího místa. I v případě, že by ze skupiny nepostoupil, by český tým mohl pomýšlet na účast na olympiádě v brazilském Riu. Pokud by skončil třetí a Anglie současně postoupila do semifinále, sehrál by dodatečný kvalifikační zápas se třetím týmem z druhé skupiny. Anglie však turnaj nezačala dobře, prohrála s Portugalskem a postup se jí hned v úvodu vzdálil.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!