17. května 2008 11:01 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Jak Slavia kdysi nezískala titul

Zvládne Slavia poslední krok? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvládne Slavia poslední krok? | foto: ČTK

PRAHA Že se vám některé výkony hráčů v závěru fotbalové ligy zdají hanebné a výsledky prapodivné? Že jste jen nevěřícně kroutili hlavami? Zůstaňte v klidu. Existovaly totiž časy, kdy byly ligové epilogy vpravdě skandální.


A taky nikdo nic nevyřešil...!

V roce 1966 získala titul pražská Dukla. Poměrně nečekaně. Její jarní tažení sice bylo impozantní, nicméně před posledním kolem vedla tabulku Sparta před Slavií. Obě se shodným počtem bodů, třetí Dukla měla o dva body méně.


Titul pro vojáky? To by oba slavní pražští rivalové museli své zápasy prohrát.


I stalo se.


Sparta cestovala do Košic, kde tamní Lokomotiva potřebovala k záchraně jediné – vítězství.

"Jako obvykle jsme se ubytovali v hotelu Hutník a od prvních chvil nám personál dával najevo, co nás čeká,“ vybavuje si legendární útočník Sparty Václav Mašek. "Pořád jsme slyšeli – rozkopeme vás už v první půli! Pak nám došlo proč. V televizi z neznámých důvodů dávali až druhý poločas, ačkoli měl běžet celý zápas. To utkání provázelo několik záhad, a televizní přenos byl jednou z nich. Na Slovensku jsme často dostali nakopáno – v Žilině mě jednou zbili, protože jsem tam vyrovnal na 2:2 a domácí sestoupili. A na Lokomotivě to nebylo jiné,“ přibližuje Mašek utkání, které Letenští prohráli 1:3.

Další záhadou byl výkon rozhodčího Jandy. Odmítl ukončit zápas pro inzultaci asistenta Hambálka, kterému košický hráč po odmávaném ofsajdu vytrhl praporek, praštil jej s ním přes ruku a zahodil ho, nebo po nátlaku domácích odvolal již uznaný gól sparťana Kollára na 2:2. "Vraceli jsme se a cítili hroznou křivdu. To už jsme věděli, že prohrála i Slavia doma s Interem a ligu vyhrála Dukla po výhře nad VSS Košice 5:1,“ vzpomíná Mašek.

Rozhodčí Janda byl mimo hřiště vojákem z povolání. A utkání Slavie proti Interu řídil – taky voják z povolání...


Zápas, po němž mohla Slavia po letech konečně slavit titul, měl ještě zajímavější pozadí. Před několika lety, nedlouho před smrtí, ho pro LN odhalil bývalý rozhodčí Kardaš. Zároveň tak poukázal na praktiky, které fotbal provázely.

"Utkání měl řídit rozhodčí Fencl. Zašel jsem za činovníky Slavie, že jim ho pojistím, ale oni odmítli, protože prý na to mají svého člověka. A byli si velmi jisti. Jenže se spletli – zatímco já věděl, že sudí Fencl je na chatě, a hlavně, kde ta chata je, jejich člověk ho doma nenašel a o chatě neměl tušení. Neštěstí Slavie se začalo rýsovat,“ pokýval tehdy hlavou prošedivělý Kardaš.

V Edenu totiž důstojník Fencl domácím spíše ublížil. Po půlhodině sice odpískal v jejich prospěch penaltu za faul na Veselého, ale jeho švagr Bedřich Tesař ji kopl vedle.

"Kadrabovi s Píšou se nechtělo, tak jsem šel já,“ vzpomíná Tesař. "Další penaltu za jasnou ruku ve vápně Interu už se ale sudí bál písknout. Titul bychom měli i při remíze, jenže ten vojcl pak vyčaroval penaltu proti nám, Szikora proměnil a bylo vymalováno,“ přibližuje, co předcházelo smutku v Edenu.

Fotbalová veřejnost měla jasno
"Slávistické naděje byly v pekle. Klub proti výkonu rozhodčího protestoval, podobně jako Sparta, ale bylo to marné,“ říká fotbalový historik Miloslav Jenšík.  Fotbalová veřejnost tehdy měla jasno – všechny nitky směřovaly k titulu pro Duklu.

Žádná aféra se však nekonala. Dá se to srovnat se současností? "K aférám není nikdy daleko. Kde jde o účast v evropských pohárech, jde i o velké peníze. Ale mělo by se pořádně trestat. Třeba korupční aféru, která propukla v roce 2004, odnesly jen ty kluby, nad kterými nikdo nedržel ochrannou ruku,“ myslí si Jenšík.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz