Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 19 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Jako Alcatraz (video)

Češi v Basileji. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Češi v Basileji. | foto: AFP

BASILEJ Ticho uvnitř basilejského stadionu prořízl hurónský řev českých fotbalistů. Jan Koller právě chyboval při bagu, ale desítky organizátorů kolem hřiště mu nevěnovaly žádnou pozornost. Jedni připevňovali kameru, druzí ještě rychle napínali brankovou síť.


Stadion St. Jakob Park s kapacitou 42,5 tisíc míst, největší fotbalová aréna ve Švýcarsku, se ještě včera pečlivě chystal na velkou slávu –právě tady dnes večer Euro odstartuje. "Vypadá krásně. Teď ještě, aby nám přinesl štěstí,“ přeje si český kapitán Tomáš Ujfaluši.

"Joggeli“, jak místní stadionu říkají, vyrostl na místě původního stadionu St. Jakob v roce 2001 a v následujících třech týdnech se na něm odehraje šest zápasů Eura. Z jedné strany byste o něm řekli, že je to spíš nevzhledný panelák, ale stačí zajít za roh a rázem si připadáte jako před futuristickou Allianz Arenou. Basilejský stadion je totiž z jedné poloviny zabalen do podobného pláště jako mnichovský stadion.

Video


Působivější je ale spíš uvnitř. Dvoupatrové tribuny tady strmě stoupají rovnou od trávníku a naproti té hlavní září v moři modrých sedaček velký nápis "FC Basel“ - to proto, aby každý věděl, který tým je tady doma. "Všechno je připraveno. Předpověď počasí sice hlásí déšť, ale trávník bude v dobrém stavu,“ slibuje šéf organizačního výboru Martin Kallen.

Česko má na St. Jakob Park příjemné vzpomínky
Basilejskou chloubu důvěrně zná i sedm českých hráčů, kteří na stejném stadionu před šesti lety s týmem do 21 let vyhráli juniorské Euro. "Když jsem ho viděl na fotce, hned se mi vybavil. Teď je ještě krásnější a větší,“ povídal brankář Petr Čech. Zahajovat seniorské Euro je však nesrovnatelně větší událost. Právě tady budou dnes večer slavnostním ceremoniálem přivítáni fotbaloví fanoušci z celé Evropy.


Ještě včera přitom příliš přívětivě nepůsobil. Kvůli všudypřítomným detekčním rámům a nekonečným frontám novinářů před nimi totiž dějiště úvodního duelu připomínalo opevněný Alcatraz.

Premium

ANALÝZA: Ekonomika se hroutí, lidé chudnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus je jen posledním článkem v řetězu. Od finanční krize totiž centrální banky umetají trhům cestičku a iluze...

Premium

Šéf BIS: V akci zemřelo několik našich důstojníků, znal jsem je osobně

Michal Koudelka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Co ho zlákalo ke službě u zpravodajců? Proč dostal cenu George Teneta v CIA? A jaká jsou současná rizika v oblasti...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!