5. února 2018 12:13 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Jan Baránek končí kariéru ve 24 letech, na vině je vleklé zranění kolene

Jan Baránek v dresu Viktorie Plzeň. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Baránek v dresu Viktorie Plzeň. | foto: fcviktoria.cz

PLZEŇ Plzeňský obránce Jan Baránek musel ve 24 letech ukončit fotbalovou kariéru kvůli vleklým problémům s kolenem, které si poranil před rokem a půl. Dvojnásobnému mistru české ligy nepomohly ani tři operace během jediného roku.

„Lékaři mi řekli, že pokud budu dál hrát, tak do dvou tří let bych mohl skončit s umělým kloubem. To jsem nechtěl riskovat,“ řekl Baránek. „Už jsem se s tím smiřoval delší dobu, jako tragédii to neberu,“ dodal.

Rodák z Dolního Benešova je odchovancem Baníku Ostrava, v jehož dresu na podzim 2012 debutoval v lize. V sezoně 2013/14 se propracoval mezi opory Baníku a v prosinci 2014 přestoupil do Plzně. I tam pravidelně nastupoval a v sezoně 2015/16 patřil mezi nejlepší stopery v lize. V březnu 2015 byl dokonce zvolen největším talentem v anketě Fotbalista roku. Nakročeno měl do národního týmu, za který hrál v mládežnických kategoriích.

Jenže v září 2016 si v pohárovém utkání v Hlučíně přivodil zranění kolena, které si vyžádalo operaci. Od té doby odehrál už jen dvě ligové minuty, jeden zápas v Evropské lize a jeden v poháru. Ve stejném roce podstoupil ještě další dvě operace, ale problémů se nezbavil.

Fotbalista Brna Miroslav Markovič (vlevo) a Jan Baránek z Baníku Ostrava
Plzeň - Slavia (Řezníček - Jugas)

Během kariéry odehrál 77 ligových zápasů, v nichž dal osm branek. Dalších 12 duelů a tři góly nasbíral v českém poháru a devět utkání v evropských pohárech. Zúčastnil se mistrovství Evropy do 21 let v roce 2015.

„Vzpomínek mám opravdu hodně. Ať už to byly začátky v Baníku Ostrava, účast na Euro do 21 let, dva mistrovské tituly s Plzní. Také jsem za svůj krátký fotbalový život poznal spoustu skvělých lidí, na které nezapomenu a doufám, že oni na mě teď také nezanevřou,“ řekl Baránek.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz