Středa 5. října 2022, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Spartě moje rodina nefandí, všichni budou přát Bernu, řekl Lecjaks

Sport

  10:41
PRAHA - Pochází z Plzně, odkud se odrazil k zahraniční kariéře, a tak čtyřiadvacetiletý fotbalový obránce Jan Lecjaks bere čtvrteční zápas Evropské ligy na Spartě jako zvláštní událost. „Po čtyřech letech se vracím domů, do Česka. Je to pro mě hodně speciální,“ uznal.

Záložník Young Boys Bern Jan Lecjaks. foto: ČTK

„Do-bry den!“ řekl trenér švýcarského mužstva Uli Forte lámanou češtinou před začátkem tiskové konference. Ale pak už se ke slovu moc nedostal, protože ve středu zájmu byl obránce Lecjaks.

„To je otázka pro mě? No jasně, pro Jana,“ smál se čtyřicetiletý bývalý obránce.

A pak svého svěřence pochválil: „Je pro nás velmi důležitý. Na začátku měl trošku problémy, protože se během hostování v Norsku zranil a bylo pro něj těžké dostat se do rytmu, ale teď už je na tom lépe. Dokonce dal úvodní gól v minulém pohárovém zápase proti Slovanu Bratislava. Je ve výborné formě a myslím, že to proti Spartě bude moci dokázat.“

Chápal, proč je zájem hlavně o Lecjakse. Při některých odpovědích se usmíval a občas dokonce českého obránce uznale poplácal po zádech. Třeba když bývalý hráč Plzně řekl, že celá rodina bude fandit Young Boys.

Honzo, víte o tom, že jste ze tří zápasů proti Spartě ani jednou nevyhrál?
Obeznámený s tím jsem, dozvěděl jsem se to ve středu ráno z novin. I proto pro mě bude důležité odehrát dobrý zápas. Když vyhrajeme, bude to super.

Čtete teď česká média víc, když se blíží zápas proti Spartě?
To bych neřekl, je to stejné. České noviny čtu každé ráno na internetu. Možná to teď víc vnímá rodina, protože jsem byl všude pomalu na hlavní stránce. To asi rozdíl je.

Infografika před utkáním Sparta - Bern.

Když jste zmínil rodinu - máte v ní nějaké sparťany?
Celá rodina je z Plzně, takže Spartě nefandí nikdo. Ve fotbale i v hokeji všichni přejí Plzni. Každopádně hrát nebude Plzeň, ale Young Boys, takže budou fanoušky Bernu.

Berete to víc emočně, když se o vás v souvislosti s tímto zápasem tolik mluví?
Velký rozdíl to nebude. Musím se soustředit na svůj výkon, a to je všechno.

Jak vlastně vaši spoluhráči vnímají Spartu?
Pro všechny je největším týmem ve skupině Neapol. A po ní jsme my a Sparta. Každopádně ze Sparty máme respekt, takže se musíme připravit co nejlépe.

Můžete srovnat českou a švýcarskou ligu?
Ve Švýcarsku je deset týmů a mezi nimi není zase tak velký rozdíl. Každý prostě může prohrát s každým. Zato v Česku existují větší favoriti.

Pomáhal jste s taktickou přípravou?
Jediné, s čím jsem pomáhal, byla výslovnost hráčů. Ostatní si trenéři našli sami.

Autor:

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...