Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Japonci překvapili fotbalový svět. Po vyhraném zápase fanoušci uklidili tribuny

Sport

  15:02
Moskva/Praha - Po historickém úspěchu japonského fotbalového týmu, který v úterý večer porazil favorizované Kolumbijce 2:1, se o další překvapení Světového šampionátu postarali sami japonští fanoušci. Ti po vyhraném zápase uklidnili své tribuny.

Japonští fanoušci po zápase uklidili na tribunách. foto: Reuters

Po skončení zápasu Japonci procházeli s přinesenými odpadkovými pytli mezi sedačkami a uklízeli odpadky. Svá místa tak opustili stejně čistá, jako je před začátkem zápasu objevili.

19.června 2018 v 22:55, příspěvek archivován: 20.června 2018 v 11:17

This is my favourite moment of the World Cup so far; Japan fans picking up litter after their victory vs Columbia. The lessons in life we can take from the game. Why I support #class#respect#WorldCup https://t.co/FyYLhAGDbi

Šok na úkor favorizované Kolumbie. Falcaa a Jamese porazili Japonci

Podle profesora sociologie Scotta Northa z osacké univerzity není toto chování u Japonců nijak překvapivé. Jsou k němu totiž vedeni už od dětství. „Úklid po fotbalových zápasech je jen nástavbou toho, co se jako děti naučili ve školách, kde po sobě uklízeli třídy a chodby,“ vysvětlil North pro BBC.

Stejně jako Japonci po sobě nenechali špinavé tribuny ani fanoušci Senegalu. Ti po výhře nad Polskem v úterý večer také procházeli jednotlivé řady a sbírali poházené odpadky.

19.června 2018 v 19:18, příspěvek archivován: 20.června 2018 v 11:15

#TyCSportsMundial Senegal consiguió un triunfo histórico. Pero sus hinchas en lugar de festejar a minutos de terminado el partido, se encargan de limpiar su sector antes de retirarse. #RESPECT. https://t.co/RiKovpfmoT

Jsou to ale Japonci, kteří jsou pro svůj smysl pro čistotu pověstní. Podobně uklízeli i po zápasech na Světovém poháru v roce 2014 v Brazílii. „Často slyšíme, že fotbal odráží kulturu jednotlivých národů. Důležitou částí japonské společnosti je mít jistotu, že je vše absolutně čisté. A toto se týká i sportovních událostí,“  vysvětlil BBC novinář Scott McIntyra, který se zaměřuje na Japonsko.

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!