7. listopadu 2016 15:42 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Jarolím nabízel reprezentaci i Lafatovi. Sparťanský útočník ji ale odmítl

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
David Lafata | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Lafata | foto: ČTK

PRAHA Po pondělním obědě dorazil v dobré náladě. „Tak z které strany to přijde,“ prohodil trenér českých fotbalistů Karel Jarolím k novinářům. Pondělí je dnem, kdy Jarolím se svými vyvolenými začíná cestu za nadějí. Za nadějí na mistrovství světa.

Fotbalové Česko v pátek nastoupí ke svému čtvrtému utkání kvalifikace a proti Norsku potřebuje nutně vítězství. Zatím ze tří duelů získalo jen dva body a nedalo gól.

„Žádný tlak necítím, góly jsme sice ještě nedali, tak je dáme v pátek,“ pronesl dobře naložený stoper Tomáš Kalas z anglického Fulhamu.

V říjnu s týmem kvůli svalovému zranění nebyl, teď se do mužstva vrátil podobně jako Kopic či Pudil. Trenér Jarolím dodatečně nominoval také dva nováčky Krmenčíka s Barákem.

„Proč zrovna Krmenčík? Je to jednoduché. Je ve formě, takže proč toho nevyužít. Důrazný typ útočníka, dobře se pohybuje, je nebezpečný v šestnáctce,“ prohlásil Jarolím. „Góly čekám nejen od něj. Může týmu pomoct třeba i svým pohybem a vytvořit dobrou pozici pro ostatní hráče.“

Druhý nováček Antonín Barák se podílel na úspěšných výsledcích Slavie. I proto je v národním mužstvu. „Velkou měrou se podílel na vzestupu Slavie,“ řekl Jarolím. „Všichni, kteří tu jsou, formu v lize prokázali.“

Teď ji musí prokázat v kvalifikaci. Aby Česko mělo dál reálnou šanci na postup, nemůže si dovolit další zaváhání. Ze zbývajících sedmi zápasů, jich potřebuje aspoň pět vyhrát. Přitom doma hraje už jen právě s Norskem, San Marinem a s favorizovaným Německem.

„Podívejte se, já se teď soustředím na Nory. To je priorita. Pak se můžeme zamýšlet nad tím, co dál,“ upozornil kouč.

Jarolím je tak nyní pod největším tlakem od srpnového nástupu k týmu. „Já vím, ale tlak člověk cítí pořád. Samozřejmě jsme očekávali, že bodů bude víc, takže i tlak trochu narůstá, ale jen silní se s tím dokáží vypořádat.“

Tréninky až do pátku

Češi se sešli v pondělí kolem oběda v Praze. Trénovat budou každý den až do pátečního utkání, které se uskuteční v Edenu.

„Moc času na přípravu není, musíme toho stihnout hodně. Máme to rozdělené na dvě skupiny. Ti co hráli v neděli mají trochu jiný program než ti, kteří nastoupili v pátek a v sobotu. Od středy začneme společně. V úterý dopoledne bude video, tam se podíváme na některé věci a povíme si, co od toho zápasu očekávat. Je toho hodně, ofenzivní část, trochu obranná činnost, abychom byli organizovaní a pak standardní situace,“ vypočítával Jarolím.

V týmu mu chtěl mít i veterána Davida Lafatu, ale sparťanský střelec nezměnil rozhodnutí z června a do reprezentace se nevrátí. „Mluvili jsme spolu, ale David to podal tak, že to nejlepší už má za sebou. Už se mu do toho moc nechtělo,“ poznamenal Jarolím.

V ofenzívě, která mužstvo tolik trápí, tak musí spoléhat na jiné. „Máme to postavené na týmovém výkonu, ale hlavně by to mělo stát na těch, co se zapojují do ofenzivní činnosti, včetně krajních obránců. Ti, kteří už mají zkušenosti, by to měli vzít na sebe,“ zdůraznil Jarolím.

  • 2Diskuse
Najdete na Lidovky.cz