Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jarolím: Sparťanští kandidáti se mi v derby nelíbili...vlastně. Ne, musím být neutrální

Sport

  11:00
PRAHA - Práci mu komplikuje zranění Vladimíra Daridy i nevýrazná forma sparťanů, které chtěl do týmu. "Ale zatím se mi spí dobře," říká s úsměvem trenér českých fotbalistů Karel Jarolím. A dobrou náladu potvrzují jeho vyjádření k nedělnímu derby či o favorizovaných Němcích.

Karel Jarolím. foto: ČTK

Jarolím v úterý dopoledne zveřejnil nominaci na nadcházející kvalifikační duely v Německu (8. října v Hamburku) a proti Ázerbájdžánu (11. října v Ostravě). To už půjde do tuhého.

Německo, úřadující světový šampion, je druhým soupeřem národníhomužstva v kvalifikaci o postup na mistrovství světa 2018, před měsícem Češi remizovali doma se Severním Irskem 0:0.

Budí vás Němci ze sna?
Zatím se mi spí dobře. Němce máme dost nastudované. Otázkou je, jak se pak podaří reagovat hráčům na hřišti. A můžu vám říct, že jednoduché to určitě nebude. Čím víc je sleduju, tím víc mě rozčilujou. Věřím, že jim nevytvoříme optimální podmínky pro to, co by jim mohlo vyhovovat.

Optimální podmínky jste neměl ani by při skládání nominace. Co byl největší problém?
Hlavně zranění Vládi Daridy. Není pochyb o tom, že by byl v základu. Je to citelný zásah, ale musíme se s tím vypořádat. Věřím, že to bude výzva pro ostatní hráče.

Vycházel jste ze zářijové přípravy proti Arménii a kvalifikace proti Severnímu Irsku, přesto je tam dost změn. Proč?
Nechali jsme si otevřená čtyři místa. Někteří hráči měli zdravotní problémy, ale v týdnu či o víkendu by mohli nastoupit. Uvidíme, jak se předvedou a v jakém stavu budou.

V týmu jsou jen dva stopeři. Chybí Michal Kadlec, Kalas i zraněný Pokorný.
Zase máme zpátky Sivoka. To je pro nás důležité. Vypadá, že je v pohodě. Do reprezentace se moc těší.

Zmínil jste, že dodatečně povoláte čtyři hráče. Můžete prozradit, na které posty?
Třeba nás někdo oslní takovým způsobem, že na posty vůbec koukat nebudeme. Ale vážně, stoper tam bude určitě, pak zřejmě i levý obránce. Dan Pudil byl zraněný, do konce týdne by mohl nastoupit, tak uvidíme.

Mezi náhradníky jsou ze stoperů Jugas i Hájek ze Zlína. Jak blízko mají k nominaci?
Zlín vede ligu a o nejen oni podávají kvalitní výkony. Každopádně Jugas i Hájek jsou pro ně důležití hráči.

Kadeřábek v Hoffenheimu v poslední době nastupuje na pozici levého obránce, přitom v reprezentaci hraje vpravo. Co to pro vás znamená?
Aspoň víme, že se dá použít i na druhé straně. Ale samozřejmě vycházíme z toho, že u nás je jeho prvním postem pravý kraj.

Ale jeho zařazením vlevo můžete do sestavy dostat Gebre Selassieho, který v Brémách podává stabilně velmi dobré výkony?
Jo, je vidět, že to sledujete. Samozřejmě je to pro nás jedna z možností. Ale na levou stranu máme taky Filipa Nováka, který mě proti Severním Irům nezklamal. Tedy až na to, že neproměnil velkou šanci. Jeho výkon byl jinak velmi dobrý.

Po delší době je v reprezentaci Milan Petržela z Plzně. Proč jste se pro něj rozhodl, když už mu je třiatřicet?
Na základě jeho výkonů. Když je v pohodě, což momentálně je, tak může být směrem dopředu rozdílovým hráčem. Je schopný do zápasu naskočit i jako žolík a do jeho průběhu významně zasáhnout.

Pozval jste tři útočníky, k Václavu Kadlecovi a Vydrovi jste poprvé povolal Schicka, který dosud patřil do jedenadvacítky. Naopak chybí Necid či Škoda, kteří jsou mezi náhradníky stejně jako nejlepší ligový střelec Chramosta. Kdo z nich má šanci se do týmu dostat?
Patrika jsem sledoval už v září v kvalifikaci jedenadvacítky v Belgii. Je jiným typem útočníka než Necid se Škodou. Samozřejmě bych byl radši, kdyby za Sampdorii nastupoval víc.

A Chramosta?
Je ve hře. Znám ho dobře, fotbalově u něj není nejmenší problém. Trochu hendikep má v důrazu v osobních soubojích. Ale fotbalové vlastnosti, to je v pořádku. Uvidíme.

Mimochodem, jak se vám zamlouvalo derby? Vyhrála vaše Slavia...
Ježišmarjá... Vzhledem k tomu, že jako kandidáti pro reprezentaci tam připadali v úvahu sparťani, tak se mi to moc nelíbilo. Ale zase vyhrála... Ne, to sem tahat nebudu, musím být neutrální. Sparta dobrý výkon nepodala, Slavia mě překvapila.

Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?
Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?

Zuzana Bergrová, bývalá vrcholová sportovkyně, si pro svého syna doběhla do spermobanky. O životě single mámy píše úspěšný blog „Plody dna: Příběhy...