5. listopadu 2012 17:52 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Je jasné, koho se korupce týká, prozradil Golda

Jiří Golda, šéf disciplinární komise ČMFS. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Golda, šéf disciplinární komise ČMFS. | foto: ČTK

PRAHA Omlouval se, že si přál sdělit víc. Na doporučení policie se však prozatím rozhodl zveřejnit jen zlomek pravdy o nejnovějším korupčním skandále ve fotbale. „Byl jsem rozhodnutý všechno odhalit. Ale budu respektovat řád. Dáváme policii 14 dní náskok, pak rozjedeme vlastní šetření. Pozveme si zainteresované lidi a podnikneme další kroky,“ slibuje Jiří Golda, předseda disciplinární komise Fotbalového asociace České republiky.

Co teď bude následovat?
Předseda Miroslav Pelta mi udělil plnou moc, abych fotbalovou asociaci v této kauze zastupoval, jednal s policií a předal jí nové informace. Proto jsem byl na protikorupčním oddělení a podal trestní oznámení na neznámého pachatele za znevážení jména fotbalu.

Proč jste se rozhodl dát na doporučení policie a mlčet?
Vnitřně s tím nesouhlasím, raději bych byl otevřený. Nechci nic zakrývat. Asociaci poškozuje, že spousta z těch informací už stejně koluje v médiích. Jenže nastal překvapivý zvrat. Absolvoval jsem výslech, který trval asi dvě a půl hodiny. Poté jsem byl požádán, abych nezveřejňoval žádné podrobnosti. Respektuji zákon.

Budou dva týdny policii stačit?
Fotbal má problém a je se tím zabývat. Musíme takové věci řešit jako instituce. Nemůžeme měsíce čekat, jestli policie případ vyřeší a nechat zainteresované lidi, aby dál působili ve fotbale.

ČTĚTE TAKÉ

Poslal tedy dopis sudí Tomáš Adámek?
Ano, poslal. Dosvědčuje v něm a popisuje okolnosti související s korupčním jednáním v minulém ročníku nejvyšší soutěže. Neřeknu vám ale, jestli to byla jarní nebo podzimní část, to není podstatné.

O několika utkáních se ale už v médiích hovořilo. Zazněl mezi spekulacemi i ten, kterého se to opravdu týká?
V několika případech se trefili do černého.

Už jste s panem Adámkem osobně mluvil?
Asociace se ho snaží kontaktovat, ale zatím neúspěšně. Je ale důležité, aby ho jako první vyslechla policie.

Týká se jeho písemná výpověď zápasu, který sám rozhodoval?
Nechci říkat podrobnosti, ale bylo by to logické. 

Nevrtá vám hlavou, proč se arbitr rozhodl přiznat protizákonné jednání z minulé sezony až nyní?
Sám jsem nad tím přemýšlel. Je to s odstupem několika měsíců a ve chvíli, kdy přestává pískat. Za chyby z utkání je totiž vyřazován z elitních soutěží. Proč si tedy najednou vzpomněl? Na takové otázky ale musí najít odpověď policie.

Jsou podle vás informace, které poskytl, závažné?
Podle mého názoru ano. A navíc zapadají do souvislostí s taškou majitele Sparty Daniela Křetínského. A to je podle mě další důvod, proč by se vše mělo zveřejnit. Začnou se objevovat další spekulace, které poškodí fotbal.

Je pro vás výpověď rozhodčího větším důkazem než Křetínského kabela?
Je to rozhodčí, pro mě má jeho slovo větší váhu. Není to příslušník jednoho nebo druhého klubu. Svědecká písemná výpověď je navíc sama o sobě důkaz. Abych ale mohl někoho usvědčit a potrestat, potřebuju sestavit mozaiku důkazů. Na základě svědectví jednoho člověka nemohu vyřknout ortel. To by bylo nedostatečné.

Dá se z dokumentů vyčíst, které konkrétní osoby jsou do aféry zapletené?
Je patrné, kdo tam figuruje. Z dokumentů je jasné, koho se to týká, kdo předal úplatek a kdo jej přijmul.

Můžete říci, kolik lidí v tom může mít prsty?
Pořád je třeba ověřit pravost dokumentů, vyslechnout motivaci konkrétních lidí a prokázat jim nezákonné jednání. Evidentní ale je, že pozadí korupce bude širší, že jde o problém obecnějšího charakteru.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!