Čtvrtek 1. prosince 2022, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jeden sestupující. Otevírá to korupční prostor, má jasno Svoboda

Sport

  15:04
PRAHA - Šéf Ligové asociace a místopředseda českého fotbalu Dušan Svoboda se nechce smířit s možností, že by z ligy nemusely sestupovat dva týmy. A hodlá za zrušení tohoto pravidla bojovat.

Dušan Svoboda foto: ČTK

Co vám na novém pravidlu vůbec vadí?
Myslím, že na úrovni neprofesionálního fotbalu jde o dobrou úpravu. Nedává smysl, aby do vyšší soutěže chodily týmy třeba z 10. místa. Jsem si ale jistý, že jsme na výkonném výboru jednali pouze o amatérských soutěžích. Směrem k první a druhé lize bylo jasně řečeno, že o tom musí rozhodnout Ligové shromáždění. Nestalo se a já chci po konzultaci s ostatními toto shromáždění svolat a apelovat na kolegy, aby rozhodnutí dodatečně označili za nešťastné.

VÍCE K TÉMEATU

V čem je nešťastné?
Z mého pohledu otvírá korupční prostor: když mužstvo z patnácté prvoligové pozice nebude chtít spadnout a druholigové týmy do čtvrtého místa budou váhat nad postupem, nemusí se složitě překládat, jaké pohnutky to může nastartovat.
Respektuji požadavek evropské fotbalové asociace UEFA, že je zakázáno za úplatu kupovat soutěže. Co se týká sestupových pozic, pojďme spíš uvažovat, zda nezavést prvek baráže. Není totiž nic horšího, než když poslední dvě kola bojují dvě tři mužstva o titul a pak je tu relativně velká skupina nehrající o nic. Z hlediska atraktivity, prestiže a z hlediska zamezení spekulací mi přijde mnohem smysluplnější zavést něco takového, než to, co bylo prosazeno nyní.

Prosazeno to možná být nemuselo, kdybyste vy a vaši kolegové četli pozorněji e-mail.
Já nehlasoval, protože jsem byl z různých důvodů mimo e-mail. Ale upřímně říkám, že bych také hlasoval pro. Co si budeme nalhávat, je doba dovolených a většina kolegů se zkrátka spoléhala na to, co bylo domluveno ústně. To není omluva, jen vysvětlení.
Konzultoval jsem s ostatními z výkonného výboru, zda jsem byl hloupý jen já, když jsem chápal, že jednáme pouze o neprofesionálním fotbale. Kolegové to vnímali stejně a pak elektronicky odsouhlasili něco jiného.

Byl-li poslán k odsouhlasení pozměněný materiál, šlo podle vás o nedorozumění nebo úmysl?
Nevím, nedokáži to posoudit.

Autor:

Mohlo by vás zajímat