Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jen každý sedmý přestup stojí peníze

Sport

  8:00
PRAHA - Za 45 minut se ve fotbale stihne odehrát poločas jednoho utkání. Kromě toho byl loni za stejnou dobu průměrně ve světě uzavřen také přestup jednoho fotbalisty. Není to jediný zajímavý údaj, který přinesla výroční zpráva sledující činnost online programu Transfer Matching System (TMS).

Argentinský fotbalista Sergio Agüero byl nejdražším hráčem, který loni přestoupil do klubu v jiné zemi. Španělské Atlétiko Madrid vyměnil za anglický Manchester City foto: Reuters

Do něj se od října 2010 zanášejí povinně všechny transfery profesionálních hráčů, kteří zamíří do klubu v jiné zemi.  Když kamerunský obránce Jean-Joel Perrier-Doumbe vyměnil angažmá v Celtiku Glasgow za Toulouse, stal se prvním hráčem, kvůli kterému musely oba kluby zapsat do TMS detaily transferu včetně přestupové částky.

"Oba kluby musí vyplnit řadu údajů a shodnout se v nich," popisuje princip fungování programu hráčský manažer Viktor Kolář z agentury Sport Invest. Za minulý rok přibylo do TMS celkem 13 tisíc záznamů o přestupech. Mezinárodní fotbalová federace FIFA tak získala přehled, jaký objem peněz se točí v tomto lukrativním byznysu.

Grafika - za mezinárodní přestupy hráčů v roce 2011 utratily fotbalové kluby 2,6 miliardy eur

Po sečtení všech transakcí dospěli její zástupci k sumě 2,6 miliardy eur, tedy 56 miliard korun. Výsledná částka by určitě razantně vzrostla, pokud by se do ní daly zahrnout i domácí přestupy. Mimo tak zůstal největší fotbalový obchod roku, který proběhl pouze v rámci anglické ligy.

Londýnskou Chelsea stál před rokem příchod útočníka Fernanda Torrese z Liverpoolu 1,4 miliardy korun. Nejvyšší položku do TMS proto zapsal Manchester City. Vedoucí tým Premier League vyplatil za kanonýra Sergia Agüera o 300 milionů korun méně.

Pozornost fanoušků bývá logicky upřena k rekordním transferům, ale realita ukázala, že drtivá většina z nich není spojena vůbec s žádnou finanční kompenzací. Čísla mluví jasně – k 70 procentům přestupů došlo po ukončení kontraktu hráče, ve 14 procentech, tedy v každém sedmém případu, si kluby mezi sebou peněžní plnění neposkytly vůbec.

Nejžádanější jbyli třiadvacetiletí Brazilci

"Pro mě je to překvapující podíl, ačkoliv v současnosti vzrůstá trend, při kterém se hráči pouštějí na hostování s následnou opcí," míní hráčský agent David Nehoda. Podle Koláře je ale možné, že často dochází k jiné než finanční kompenzaci, což však systém nezachytí. "Mění se třeba hráč za jiného hráče," připomíná Kolář.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Podle statistik si můžeme sestavit portrét typického hráče, který loni změnil klub. Jde o 23letého Brazilce. Ačkoliv fotbalu dnes vládne Španělsko, na přestupovém trhu si drží výraznou převahu zástupci této jihoamerické velmoci, za minulý rok se jich na trhu uplatnilo kolem 1500. Ze statistik také vyplývá, že z evropských zemí se nejčastěji na přestupové burze vyskytli Francouzi, z afrického kontinentu se nejvíce dařilo prosadit hráčům z Nigérie.

Konkrétní představu poskytuje TMS také o výdělcích hráčů, kteří v minulém roce přestoupili. Údaj oprůměrném ročním příjmu ve výši 4,5 milionu korun je však nutné brát s rezervou – vzhůru ho tlačí štědře honorované hvězdy. Vždyť jen Agüero má na ostrovech zaručený příjem šest milionů korun za týden. Lepší vypovídací hodnotu má suma 803 tisíc korun. Podle FIFA se půlka zahrnutých hráčů ve svých ročních příjmech dostane nad ni, zbytek bere méně.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

TURBO ÚKLID: Přihlaste se do testování jedinečných mopů od Viledy
TURBO ÚKLID: Přihlaste se do testování jedinečných mopů od Viledy

Chcete mít vytřeno raz dva? Přejděte na TURBO! Otestujte s eMiminem třásňový mop s mikrovlákny Vileda TURBO. Nový mop čeká na 10 z vás.