Pondělí 17. května 2021svátek má Aneta 14 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Sport > Fotbal

John a Hašek chtějí tvrdě zakročit: z fotbalu zmizí anonymní diváci

Baník - Plzeň (řádění fanoušků). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Baník - Plzeň (řádění fanoušků). | foto: ČTK

PRAHA Boj s fotbalovým chuligánstvím připomíná nekonečný příběh. V Česku se nyní chystají zostřená opatření, která ještě zesílí dosavadní bezpečnostní pravidla na stadionech. Nejvýraznější změnou by už od příští sezony mohlo být zavedení povinného prodeje vstupenek na jméno při všech ligových zápasech. Byla by to revoluce - z tribun by zmizeli anonymní diváci, kluby by znaly identitu každého z nich.

Jde o jeden z výrazných závěrů schůzky ministra vnitra Radka Johna s předsedou Českomoravského fotbalového svazu Ivanem Haškem. Víc než dosud by se měla začít využívat také možnost soudního řízení přímo na stadionu. Impuls k setkání Haška s Johnem poskytly víkendové události v Ostravě, kde se násilné projevy během utkání s Plzní přesunuly před stadion.

Slzný plyn z policejního zásahu zavál vítr na hřiště a donutil rozhodčího utkání přerušit. Výtržnosti hradeckých fanoušků provázely i utkání v Liberci. O navrhovaných změnách zatím nemají kluby konkrétní informace, proto je nechtěly ani příliš komentovat. Prodej vstupenek na jméno se už dnes využívá jako jeden z nástrojů, ale pouze při rizikových událostech typu derby pražských "S" nebo při zápasech s Baníkem Ostrava.

Dopředu se dá se těžko odhadnout, jak by rozšíření na celou sezonu přijali běžní fanoušci. Slabá návštěvnost by kvůli povinnosti předkládat u pokladny občanský průkaz mohla ještě klesnout. "Přijdeme třeba o 500 diváků, ale postupem času jich třeba 10 tisíc přibude. Vnímám to určitě jako krok správným směrem," odhadl optimisticky ředitel Slavie Miroslav Platil.

Grafika_nasili_na_stadionech.

Soudci zákazy vstupu šetří
Ve Spartě předpokládají, že přijetí opatření přijde až po širší diskusi. "Do současné chvíle jsme neměli důvod zavádět toto opatření na všechna utkání. Na Spartě není problém s bezpečností jako na jiných stadionech," říká mluvčí mistrovského klubu Ondřej Kasík. V Ostravě před sezonou představili speciální kartu fanouška. Její držitelé klubu odevzdali své osobní údaje a klub nad nimi současně získal větší kontrolu.

Na oplátku Baník poskytl svým příznivcům kromě jiných výhod o polovinu levnější vstupné na domácí zápasy. Řada z radikálních fanoušků si i tak odmítla průkaz pořídit. Z jejich řad pocházejí pravděpodobně také jedinci, kteří se zapletli do sobotních potyček s policií za branami ostravských Bazalů. Je jisté, že nutnost získávat údaje od diváků by přinesla zvýšené náklady pro kluby. Kromě komplikovanějšího prodeje by musely splnit podmínky stanovené Úřadem pro ochranu osobních údajů.

Ministr vnitra Radek John (VV) vysvětloval poslancům z branného a bezpečnostního výboru na výjezdním zasedání koncepci ministerstva vnitra

Jen zavedení vstupenek na jméno se ale těžko stane zázračným lékem na všechny negativní jevy na fotbalových tribunách. "K tomu je potřeba přidat další prostředky, jako jsou kamerové systémy či databáze problémových fanoušků. Efekt přinese jedině soubor všech opatření," domnívá se šéf oddělení profesionálního fotbalu Ivo Lubas.

Lepší výsledky mohou přinést také už dnes dostupné nástroje. Ačkoliv od začátku roku je možné výtržníky potrestat zákazem vstupu na stadiony, soudci využili této možnosti jen ve čtyřech případech, jeden z těchto rozsudků je nepravomocný. "S Ivanem Haškem jsme se shodli, že je potřeba postupovat mnohem důsledněji," pravil John.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...