Úterý 28. června 2022, svátek má Lubomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Byl malý a pral se. Ribéry se vrací do Lille, kde ho nechtěli

Sport

  12:03
PAŘÍŽ/PRAHA - Je hvězdou Bayernu Mnichov, oporou francouzské reprezentace a dokonce patří mezi nejlepší záložníky na světě. Každý klub by byl momentálně hrdý, kdyby se mohl pochlubit tím, že ve své akademii vychoval fotbalistu Francka Ribéryho. Vždycky tomu tak ale nebylo.

Francouzská hvězda Bayernu Mnichov Franck Ribéry foto: ČTK

Dnes večer se Ribéry utká v Lize mistrů proti Lille, odkud ho před třinácti lety vyhodili. Třetí tým minulé sezony francouzské nejvyšší soutěže nikdy nezpochybňoval talent a skvělou fyzickou připravenost nadějného hráče. Problémem byla ale mladíkova nezvladatelná povaha. V šestnácti se údajně špatně učil, měl problémy s disciplínou a ve škole se pral.

Šéf akademie Lille Jean-Michael Vandamm loni pro francouzské noviny France Soir popsal, jak to se záložníkovým působením v klubu kdysi bylo. "Museli jsme ho vyhodit, protože si nedal říct ani po 250 varováních a 300 napomenutích. Takové chování jsme nemohli tolerovat. Ve škole dokonce napadl dívku a zlomil jí ruku. Bylo to pro nás těžké, protože jsem tušili, jak velký v něm dřímá talent. Nečekali jsme ale, že jeho kariéra bude až tak výjimečná," vypráví Vandamme.

Spolužačce zlomil ruku. Bylo to omylem, tvrdí Ribéry

Dnes devětadvacetiletý křídelník však tvrdí, že se ho v Lille chtěli zbavit hlavně proto, že byl na profesionálního fotbalistu příliš malý. "Ve škole jsem měl jen jediný incident. Omylem jsem jedné dívce zlomil loket, když jsme se spolužáky blbnuli. Jinak jsem byl bezproblémový," brání se Ribéry. "V tu doby už mě stejně chtěli vykopnout, protože jsem nebyl dost vysoký," dodává.

Jakmile v Lille skončil, začal hrát v rodném městě Boulogne-sur-Mer za amatérský klub. Teprve tehdy začala jeho cesta mezi největší osobnosti francouzské reprezentace, se kterou skončil stříbrný na mistrovství světa 2006. S Bayernem Mnichov zase dokázal dvakrát urvat německý pohár i bundesligový titul a dvakrát si zahrál také finále Ligy mistrů.

Není proto divu, že před vzájemným zápasem s Lille už necítí žádnou křivdu. "Jsem tady rád," říká. "Mám na město i spoustu krásných vzpomínek a ještě k tomu hraju za jeden z nejslavnějších klubů planety." Jen jeho vztah s Vandammem už ale nikdy nebude zrovna vřelý. "I po těch letech často čtu, že na mou adresu říká nepravdivé informace. Asi mi závidí," zlobí se Ribéry, který měl loni přitom velkou radost, když Lille vyhrálo francouzskou ligu.

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat