Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jsi příliš dobrý, opěvují fanoušci Liverpoolu hvězdného Gerrarda

Sport

  18:00
PRAHA - Fotbalisté kolem něj se mění, Steven Gerrard zůstává. Při svém prvním startu za Liverpool odehrál jen minutu, potom uběhlo 13 let, kdy se záložník s výrazem sympaťáka ze sousedství stal přirozeným vůdcem. Nikdo v historii slavného týmu nedal víc gólů v evropských pohárech než právě on. Přidá další proti Spartě?

Steven Gerrard se raduje. foto: Reuters

Velká tragédie započala výjimečnou kariéru. Když v dubnu 1989 na stadionu Hillsborough zahynulo při zápase Liverpoolu 96 fanoušků, přísahal tehdy devítiletý Steven Gerrard, že se stane fotbalistou. Na památku svého bratrance, který se tehdy domů také nevrátil. "Hraju pro Jon-Paula," jmenoval ho v poslední větě své autobiografie.

Pokud by se Sparta měla před čtvrtečním zápasem někoho bát, je to právě Stevie G. Zatím však není jisté, jestli se tak stane, kvůli drobným zdravotním problémům nenastoupil při víkendové remíze s Wiganem.

Jeho přednosti by anglickému klubu určitě scházely. Fanoušci umí ocenit, jak je dravý a odvážný v soubojích a neúprosný při zakončení. Na internetu najdete řadu oslavných chorálů, které vyzdvihují Gerrardovy klady. Tady je jeden za všechny: Jsi příliš dobrý, aby to byla pravda, nikdo tě nepřipraví o míč (You’re just too good to be true, can’t take the ball off of you). Jak výstižné...

Když ho v Liverpoolu začali na konci devadesátých let zkoušet, nevypadalo to, že se o slovo hlásí mimořádný talent. V anglické lize viděl Gerrard dřív červenou kartu, než vstřelil první gól. Když ho ale trenér Houllier umístil do středu zálohy, ukázalo se to jako správný tah. Gerrard se jistě ujal dirigentské taktovky a našel roli, která mu dokonale sedí.

Brzy bylo jasné, že Gerrard s Liverpoolem jsou si prostě souzeni.

Gerrardova nej...

Dal nejvíc gólů za Liverpool v evropských pohárech: 38 gólů

Má 10. nejvyšší počet startů v historii Liverpoolu: 553 zápasů

Je 9. nejlepší střelec v historii Liverpoolu: 140 gólů

Posbíral nejvyšší počet reprezentačních startů během působení v Liverpoolu: 89 zápasů

 Hráč číslo osm opakuje pravidelně: tady jsem vyrostl i začal hrát a tady chci také strávit celou kariéru. Největší zkouškou prošla jeho věrnost po triumfu v Lize mistrů v roce 2005. Chelsea za jeho získání nabízela 1,4 miliardy korun – tedy stejnou sumu jako minulý měsíc v případě útočníka Torrese. Jen s jiným výsledkem: Torres odešel, Gerrard zůstal a prodloužil smlouvu. Hned v následujícím utkání potom nastřílel svůj první hattrick za "Reds".Pověsti manžela módní novinářky Alex Curranové, s níž má dvě dcery, se nedotkly ani události z barového večírku, kde se před dvěma lety porval s diskžokejem, který odmítl pustit jeho oblíbenou písničku. Gerrard dokonce putoval před soud, ale ten ho zprostil obvinění z napadení.

Kdo si myslí, že Gerrard nemá v hlavně nic kromě fotbalu, ten se mýlí. Už byla řeč o tom, že své životní zkušenosti zachytil knižně. Sám sebe považuje za vášnivého čtenáře, jako nejoblíbenější titul jmenoval román Johna Steinbecka O myších a lidech. "Rád také píšu. Kdysi jsem dal dohromady pěkný příběh o tom, jak jednou vyhraju mistrovství světa. Byla to zábava." Jak by asi vypadala pointa Gerrardovy povídky o zápasech se Spartou... To je snadné odhadnout. Kapitán Liverpoolu spouští po odvetě postupové oslavy.

Rvačka v baru mu neuškodila

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Vyhrajte 1 000 Kč na kočárky a další dětské zboží od ovocných příkrmů Deva
Vyhrajte 1 000 Kč na kočárky a další dětské zboží od ovocných příkrmů Deva

Společnost Deva Nutrition, český výrobce vysoce kvalitních dětských příkrmů, pro nás připravil soutěž o vouchery v hodnotě 1 000 Kč!

Mohlo by vás zajímat