Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jsme favorité, nebodovat v Kazachstánu by bylo zklamání, ví Vrba

Petr Čech

  11:00
ASTANA (Od našeho zpravodaje) - Desítky novinářů se občas neudržely smíchy, když trenér českých fotbalistů Pavel Vrba na tiskové konferenci mluvil o pondělním kvalifikačním zápase v Astaně.

...Měl uklidnit fanoušky, úspěšnému kouči fotbalové Plzně ale při prvních zápasech s národním týmem přece jen něco chybělo. Na první výhru čekal až do 9. září, kdy na úvod kvalifikace ME porazili Češi 2:1 Nizozemsko... foto: MAFRA - Michal Šula

„Jsem překvapený, jak to tady vypadá. To město je úžasné. A taky jsem překvapený cenami na hotelu,“ líčil se smíchem. Kazachstán totiž nepatří mezi nejlevnější země.

Při další odpovědi vrátil Tomáši Rosickému narážku na to, že neměl čas sestříhat video, proto kapitán nemůže charakterizovat hru Kazachů.

„Tomáš u toho asi hodinu spal,“ reagoval Vrba.

Dobrou náladou kouč hýřil už před pátečním zápasem v Turecku. Zdá se, že ho neopustila ani v Kazachstánu.

Poprvé v kvalifikaci jdete to zápasu jako favorit. Co to pro vás mění?
Dosud nás všichni brali jako tým, který když uhraje nějaký bod, tak bude spokojený. Když tady nebudeme bodovat, budou všichni zklamaní. Byla by škoda to tady zkazit. Chceme na výhry nad Nizozemskem a v Turecku navázat.

Jak těžkým soupeřem je Kazachstán?
Viděli jsme, jak se s nimi Holanďani dlouho trápili, než je zlomili. Když se podíváte na výsledky, tak vidíte, jak se evropský fotbal vyrovnává. Spousta favoritů ztratila. Doufáme, že tady uhrajeme co nejvíc bodů.

ČTĚTE VÍCE

Od koho jste čerpal informace o protivníkovi? I od českých fotbalistů, kteří nastupují v kazašské lize?
Informace jsme sháněli všude možně. To je všechno, co k tomu řeknu. Od pana Beránka, který tu trénoval, jsme je nezjišťovali.

Pro české fanoušky je Kazachstán neznámým mužstvem. Jakým způsobem hraje?
Je rozdíl, když hraje v Holandsku, nebo doma proti Lotyšsku. V Holandsku měli dobře organizovanou obranu a čekali na brejky. Doma s Lotyšskem to byl od nich přece jen větší ofenzivní fotbal. Myslím si, že ofenzivní hráči jsou lepší než ti v defenzívě. Vím, že někteří v Holandsku nehráli, trenér je asi šetřil.

Lukáš Vácha (vpravo) se snaží obelstít Muhammeta Demira.

Mají i spoustu vysokých fotbalistů, čehož využívají při standardních situací. Jsou právě standardky největší hrozbou?
Pokud mám brát v úvahu i auty, tak standardky je jejich silná stránka. V jakékoli vzdálenosti kolem vápna.

Jak bude hrát Česko?
Chceme získat body, takže budeme chtít hrát aktivně. V útočné fázi chceme být výraznější a přesnější než v prvním poločase v Turecku.

Vyrovnáte se s umělou trávou?
V Astaně je to momentálně nejlepší řešení, jiné tady ani neexistuje. Pořád je to lepší, než hrát někde na hlíně nebo rozbitém hřišti.

Soustředěný výraz Petra Čecha.

Mění nestandardní povrch z trenérského pohledu přípravu?
Určitě ne, spíš jde o to, aby se hráči správně obuli. Na taktice to nic nemění, i když někteří nejsou na umělku zvyklí.

Zohledníte podle toho sestavu?
Hráči ze zahraničí na tom nehrají, u českých to takový problém není, protože v zimě se na umělce připravují. Moc velký ohled na to brát nebudu.

Už jste rozhodnutý, koho na hřiště od začátku pošlete?
Ještě v neděli hráči cítí přesun a v nohách zápas v Turecku. Dva dny mezi zápasy je krátká doba, musíme využít každou hodinu, každou minutu na regeneraci. Nemyslím si, že změny budou razantní, ale taky netvrdím, že nastoupí stejná jedenáctka. To momentálně nejsem schopen říct.

Autor:

Vyhrajte předplatné hraček od Toys and Stories v hodnotě 4 314 Kč
Vyhrajte předplatné hraček od Toys and Stories v hodnotě 4 314 Kč

Uvažujete o vhodném vánočním dárku pro děti? Tentokrát nemusíte kupovat hračky za tisíce. Vyhrajte členství v Toys and Stories a objednávejte a...

Mohlo by vás zajímat