Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Juniorská liga. Nadějný projekt, který si v Česku stále hledá své místo

Sport

  14:32
PRAHA - Ve stínu Synot ligy a předních evropských soutěží zůstal v ústraní, přesto se slibný projekt v podobě Juniorské ligy poslední červencový týden už potřetí ve své krátké historii znovu rozjel. „Dva roky nám ukázaly, že soutěž má opodstatnění,“ říká předseda Ligové fotbalové asociace Dušan Svoboda.

Momentka z utkání juniorské ligy. Sparta - Slavia. foto: sparta.cz

Pro mladé hráče je to skvělá příležitost. Liga plná talentů - jak si soutěž přezdívá - má jasný cíl: usnadnit výkonnostně nevyzrálým borcům přechod do seniorské kategorie. A co víc, možná hráčům pomoci do světa velkého fotbalu.

Dříve k podobným účelům sloužily B-týmy, Juniorská liga teď jejich funkci v mnoha věcech supluje. Mladíci jsou však více na „očích“, mezi vrstevníky se může naplno projevit jejich převaha, herní inteligence či technické schopnosti. Snem organizátorů je popostrčit Juniorskou ligu na úroveň stejné soutěže v Anglii, kde je nesmírně populární.

V roce 2012 představil projekt jeho ambasador Radek Bejbl. Soutěže se povinně zúčastní všechny prvoligové a dobrovolně přihlášené kluby z druhé nejvyšší soutěže. Liga je v lecčems specifická: týmy z ní nemohou sestoupit, v každém utkání může mužstvo až pětkrát střídat a na soupisku mohou trenéři dopsat i dva hráče z „áčka“.

ČTĚTE TAKÉ

Premiérový ročník vyhráli fotbalisté Brna, rok nato se z vítězství radovala Slavia. Po každém hracím týdnu navíc nejlepší jednotlivec převezme ocenění pro Hráče kola. A jak zatím soutěž hodnotí její zakladatelé? „Liga ukázala platnost,“ míní Svoboda.

Lidovky.cz: Juniorská liga má za sebou dvě kompletní sezony, co zatím lze ze soutěže vyvodit?
Dva roky nám ukázaly, že má své opodstadnění. Při jejím spuštění jsme si řekli, že právě po dvou třech letech vyhodnotíme její pozitiva a negativa. Ten čas právě nastal. Debatujeme, jestli to byl správný krok či nikoliv. Pro mě osobně jde o slibný projekt, který si získal své jméno. Možná budeme ligu ještě modifikovat, například co se týče hracího modelu nebo počtu účastníků.

Lidovky.cz: Naplňuje liga svůj hlavní cíl v podobě herního růstu mladých fotbalistů a jejich snadnějšího přechodu mezi dospělé?
Na podobné hodnocení je dle mého názoru ještě brzo. To teprve přinese čas. Ale soutěže tohoto typu jsou v zahraničí běžně uplatňované. Dříve ke stejným účelům sloužily B-týmy, mužstva se teď musí vyrovnat s tím, že Juniorská liga je trošku něco jiného. Určité očekávání jsme ale samozřejmě měli a můžeme být částečně spokojeni. Několik hráčů tvoří širší kostru prvního týmu.

Logo Juniorské ligy.

Lidovky.cz: Jaké jsou reakce jednotlivých klubů? Berou úspěch v soutěži prestižně?
Ohlasy jsou vesměs pozitivní. Při spuštění podobného projektu ovšem nikdy nevíte, kam vás zavede. Spousta věcí by si zcela jistě zasloužila revizi: hrací model, termíny atd. Vše nyní interně řešíme a do konce tohoto kalendářního roku situaci vyhodnotíme. Dílčí korekce jsou v tomto případě na místě.

Lidovky:cz: Jsou velkým problémem termíny jednotlivých zápasů? Většinou se hraje ve všední den brzy po poledni.
To je přesně jedna z věcí, se kterou nejsme spokojeni. Ale i termíny zápasů mají své opodstatnění, musíte vyhovět klubům, řeší se i obsazenost hrací plochy a podobně. Snad se nám povede přesunout zápasy do divácky atraktivnějších časů.

Lidovky:cz: Původně jste měli vizi, že bude nejatraktivnější duel kola přenášen přímým přenosem v televizi. Stalo se tak jen v úvodu, proč?
Na začátku jsme mysleli, že některé věci půjdou rychleji. Momentálně jednáme s jedním partnerem o tom, aby se všechny zápasy alespoň vysílaly živě na internetu. To by soutěž bezesporu zatraktivnilo a vlilo jí do podvědomí fanoušků.

Lidovky.cz: Co udělat pro to, aby si Juniorská liga udržela velkou  propagaci?
Už teď udělujeme cenu pro Hráče kola, velké množství informací poskytujeme i na našem webu. Určitě by si ale soutěž zasloužila větší marketingové posílení. Podobně jako Pohár České pošty. Roli v tom hraje to, jestli seženeme partnera na internetové vysílání. Tím pádem by liga dostala řekněme novou injekci. Je to jedna z otázek, kterou se zabýváme.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!