Čtvrtek 23. září 2021, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

K dohodě nedošlo: italská liga asi nezačne

Sport

  18:36
ŘÍM/MADRID - Kluby italské fotbalové ligy odmítly schválit kolektivní smlouvu podepsanou hráčskou asociací. Přiblížila se tak možnost, že elitní Serie A podle plánu v sobotu nezačne, neboť fotbalisté hrozili stávkou, pokud kluby kontrakt nepodepíšou. Kvůli sporu hráčů s kluby neodstartovala minulý víkend ani španělská nejvyšší soutěž a ohroženo je i její druhé kolo.

Brankář Juventusu Buffon. foto: Reprofoto

Italské kluby trvají na svém požadavku, že v textu smlouvy musí dojít ke dvěma změnám. Funkcionáři chtějí upravit znění článku 7, aby trenéři mohli donutit nechtěné hráče v posledním roce jejich smlouvy trénovat mimo A-tým. Zároveň požadují dodatek k článku 4 a smluvně podchytit, že hráči musejí platit nově zavedenou daň solidarity pro lidi s vysokými příjmy.

ČTĚTE TAKÉ

"Nemůžeme ten text podepsat, pokud v něm nebudou tyto dva body," uvedl prezident Serie A Maurizio Beretta. Z dvaceti klubů nejvyšší italské ligy hlasovali pro podpis kolektivní smlouvy bez dalších úprav pouze zástupci Cagliari a Sieny. Po dnešním rozhodnutí klubů odložila Italská fotbalová federace na čtvrtek své jednání, které zřejmě definitivně rozhodne o případném odložení startu první ligy.

Hráčská asociace se pře s vedením ligy od loňského června, kdy vypršela předchozí kolektivní smlouva. Během první poloviny minulé sezony ohlásili fotbalisté dvakrát stávku, která však byla pokaždé na poslední chvíli díky ústní dohodě mezi oběma stranami odvrácena.

Problémy jsou i ve Španělsku

Navzdory mnohým hrozbám stávkovali italští fotbalisté pouze jednou, v roce 1996 v době debat o takzvaném Bosmanově pravidlu, které umožnilo hráčům po vypršení smlouvy měnit kluby bez náhrady.

Kritická situace je také ve Španělsku, kde liga nejspíš nezačne ani o tomto víkendu. Po zrušeném prvním kole se sešli zástupci hráčské unie a klubů v noci na středu, ale šestihodinové jednání žádné výsledky nepřineslo.

"Názorové rozdíly jsou stále příliš velké," uvedl ředitel hráčské asociace Luis Gil. Hráčská asociace požaduje lepší ochranu mezd fotbalistů od zadlužených klubů. Po uplynulé sezoně zůstalo asi 200 hráčů, kteří nedostali dohromady 50 milionů eur.

Autor:

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Mohlo by vás zajímat