24. června 2017 9:00 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

K jistotě postupu potřebují vyhrát o tři góly. Zvládnou to čeští fotbalisté?

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Budou se Češi radovat z postupu do semifinále? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budou se Češi radovat z postupu do semifinále? | foto: ČTK

tychy Fotbalová jednadvacítka odehraje v sobotu na evropském šampionátu v Polsku závěrečný třetí zápas skupiny C proti Dánsku a pokusí se o malý zázrak, který by jí vynesl postup do semifinále. Pokud v souběžně hraném duelu Itálie neporazí Německo 2:0, budou muset čeští mladíci k účasti v play off zvítězit minimálně o tři góly a ani to jim nemusí stačit.

Český celek má po úvodní prohře 0:2 s Německem a vítězství 3:1 nad Itálií tři body a skóre 3:3. Stejně je na tom Itálie, tabulku vedou bez ztráty bodu Němci a poslední jsou bez bodu a šance na postup Dánové.

Do semifinále postupují jen vítězové všech tří skupin, které doplní nejlepší mužstvo z druhých míst.

„Lvíčata“ stále mají malou naději na triumf ve skupině, ale k němu by potřebovala nejen vyhrát nad Dánskem, ale také doufat, že Italové zvítězí nad Německem přesně 2:0.

Jedině při takové kombinaci výsledků by čeští mladíci vyšli z minitabulky tří šestibodových týmů nejlépe.

V ostatních případech musejí Češi spoléhat na to, že vybojují pozici nejlepšího celku z druhých míst. Situaci jim výrazně zkomplikovalo vítězství Slovenska nad Švédskem 3:0 ve skupině A.

Aby reprezentanti bývalého federálního partnera v boji o nejlepší celek z druhých příček přeskočili, museli by Dánsko porazit o tři góly při skóre 4:1 a vyšším, nebo 3:0, ale to by nesměli dostat ani jednu kartu.

Trenér Vítězslav Lavička.
Marek Havlík vstřelil gól na 2:1.

Slováci mají stejně jako Češi čtyři žluté karty a v případě rovnosti bodů i skóre rozhoduje o pořadí disciplinární kritérium. Pokud by i to bylo stejné, ve prospěch Čechů by hrál žebříček podle koeficientu. Kartami mohli zamíchat Portugalci, ale ve skupině B zdolali Makedonii jen 4:2.

Čechům však nemusí stačit ani jakkoli vysoká výhra. Pokud by Italové porazili Německo o dva góly poměrem 3:1 a vyšším, byla by na tom „Lvíčata“ v minitabulce tří šestibodových týmů nejhůře a postoupili by oba soupeři.

Němci by však při prohře 1:3 mohli dostat nejvýš jednu žlutou kartu.

„Poslal jsem (trenérovi Slovenska) Pavlu Hapalovi gratulaci, ale pro nás je to v tuto chvíli další komplikace na cestě za postupem. Pro nás bude nejpodstatnější, abychom si zítra uhráli svoje vítězství, pokud možno co nejvyšším rozdílem. Jsme si vědomi, že důležitý bude i dnešní zápas Portugalska proti Makedonii,“ řekl na tiskové konferenci kouč Vítězslav Lavička.

„Věděli jsme, že tyto okolnosti mohou nastat. Budeme se snažit udělat maximum, abychom zápas zvládli a zabojovali o postup. Dokud bude šance, budeme se do poslední chvíle rvát,“ dodal.

Pravděpodobné sestavy:

Česko: Zima - Havel, Lüftner, Simič, Holzer - Souček, Hubínek - Černý, Trávník, Jankto - Schick.

Dánsko: Hojbjerg - Holst, Maxso, Banggaard, Pedersen - Jensen, Christensen, Norgaard, Duelund - Zohore, L. Andersen.

„Lvíčata“ mají výhodu v tom, že Dánsko po prohrách 0:2 s Itálií a 0:3 s Německem už ztratilo šanci na postup. „Uvidíme, jak to pojmou. Ale myslím, že to pojmou tak, že je to pořád mistrovství Evropy, takže by měli nasadit to nejlepší, co mají,“ mínil český brankář Lukáš Zima.

Dány, s nimiž český celek prohrál v úvodním utkání předloňského ME na domácí půdě po obratu 1:2 a nepostoupil kvůli tomu ze skupiny, považuje za velmi kvalitní tým.

„I když už nemohou postoupit, nebude to vůbec nic jednoduchého. Nechci říct, že to bude soupeř jako Němci, ale třeba jako Italové ano,“ mínil Zima.

Lavička nemá po zápase s Itálií důvod ke změnám. Obránce Simič s lehkým poraněním palce by měl být k dispozici. Záložník Barák, který před turnajem léčil sval, zřejmě opět začne na lavičce.

Zápas se stejně jako první dva duely hraje v Tychách, kde měl český celek prakticky domácí prostředí. Výkop je ve 20:45 a rozhodčím bude Bobby Madden ze Skotska.

ČTK
  • 0Diskuse
Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!
Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!

Odborníci v Dove vytvořili řadu Baby Dove, která je určena pro jemnou péči o dětskou pokožku. Vyzkoušejte ji!

Najdete na Lidovky.cz