27. října 2008 12:23 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Kadlec vlétl do ligy dřív než Rosický

Kadlec při letním přestupu.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kadlec při letním přestupu. | foto: ČTK

PRAHA Když sparťanský útočník Václav Kadlec slavil v květnu 1993 svoje první narozeniny, měl už Patrik Berger za sebou debut v seniorské reprezentaci. O patnáct let později si spolu zahráli v lize proti Příbrami.

V sobotním utkání se na Letné mísilo fotbalové mládí a zkušenost. Ze tří domácích střídání zaujala kromě návratu čtyřiatřicetiletého kapitána Bergra právě premiéra šestnáctiletého teenagera. „Užil jsem si to, jsem moc rád za každou šanci,“ vyprávěl po třech minutách strávených na hřišti jeden z největších talentů na české scéně.


Do nejvyšší soutěže vtrhl Kadlec jako momentálně nejmladší hráč v nejvyšší soutěži dokonce dřív, než se to v minulosti povedlo třeba Tomáši Junovi nebo Tomáši Rosickému.


Podle neoficiálních informací za něj Sparta zaplatila 10 milionů korun, což je v této věkové úrovni klubový rekord. Od letního přestupu z Bohemians 1905 zatím Kadlec sbíral pouze starty za rezervu.

Kouč: Má úžasný talent
V sobotu se poprvé posadil mezi náhradníky na lavičce áčka a hned dostal možnost otrkat se na hřišti. Možná tomu výrazně pomohl příznivý vývoj utkání, ve kterém Sparta pohodlně vedla o tři góly. „Když jsem dostal od trenéra pokyn, abych se šel rozcvičit, věřil jsem už tak na osmdesát procent, že by to mohlo vyjít,“ popsal poslední okamžiky předtím, než si plácnul u čáry se střídajícím Martinem Zemanem.


Ostych hodil rychle za hlavu a hned po chvíli odvážně proběhl s míčem v příbramské obraně. Slibnou akci mohl zakončit střelou, místo toho zvolil nepřesnou přihrávku na Slepičku. „Malinká nervozita tam byla, ale zase tak hrozný to nebylo,“ odpovídal potom s klidem na dotazy novinářů. „Šlo jen o pár minut. Uvidíme, co bude dál.“

Trenér Jozef Chovanec nevyloučil, že si Kadlec brzy sbírku ligových startů rozšíří. „Je to hráč s úžasným talentem. Byla by škoda ho nevyužít,“ tvrdil kouč na tiskové konferenci. Nízký věk Kadlece podle něj nelze brát jako překážku. „Zajímá mě hlavně výkonnost.“
A jaké vztahy má s Kadlecem o osmnáct let starší Berger? „Máme v kabině víc mladých kluků a já si s nimi rozumím.“