29. května 2014 15:24 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Poborský o hráčské asociaci: Fotbalisté si zaslouží větší podporu

Šéf fotbalistů Českých Budějovice Karel Poborský | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf fotbalistů Českých Budějovice Karel Poborský | foto: ČTK

PRAHA Před třemi roky byl Karel Poborský u založení České asociace fotbalových hráčů, kterou pak vedl jako šéf. Před rokem skončil a k současnému vedení má, stejně jako fotbalisté, výtky. "Hráči by si určitě zasloužili větší podporu," má jasno bývalý vynikající záložník a český rekordman v počtu reprezentačních startů.

Co jste říkal na vyjádření hráčů, kteří se postavili proti předsedkyni asociace Markétě Haindlové?
Přijde mi, že hráčská asociace dělá pro hráče málo. Bohužel. Myslel jsem si, že bude dál. Pořád třeba čtu, jak je potřeba z hráčů udělat zaměstnance, jenže když se o tom s hráči bavím, tak o to nestojí, protože by tím pádem přišli nejméně o 30 procent z platu. Vedl jsem o tom dlouhé debaty s Markétou Haindlovou, ale neuměla to pochopit. Tohle hráčům nepomůže.

A co jim pomůže?
Podle mě by bylo důležitější, kdyby se hráčská asociace zasadila o důležitou věc, kdy jsou hráči limitovaní po ukončení smlouvy. Tím myslím tabulkové ceny. Hráčům skončí profesionální kontrakty, přestanou být placení, přesto jsou pořád vázaní ke klubu a nemají možnost svobodné volby zaměstnání. Je to pořád v šestimístných číslech, když někomu skončí smlouva. Nový klub je musí vykoupit z ničeho. Fotbalisté jsou na tom bití. To mi přijde smutné. Právě tohle jsou úkoly, které musí řešit hráčská asociace. A tuhle věc ještě ani neotevřela.

ČTĚTE TAKÉ

Proč myslíte, že to tak je?
Komunikace mezi hráčskou asociací, ligou a Fotbalovou asociací je na bodu mrazu. Sejdou se jen když přijedou zástupci UEFA a posadí je k jednomu stolu. Jindy ne. To je málo. Markéta Haindlová v jednu dobu útočila na celou Fotbalovou asociaci. Teď jí asi těžko bude chtít někdo vyjít vstříc.

Hráči zmiňují, že je pod vedením Haindlové asociace nedůvěryhodná. Myslíte, že by kvůli tomu měla odstoupit?
Na to neumím odpovědět, neznám názory kluků, jak přesně Markétu vidí. Ona má spoustu aktivit, četl jsem, že něco dělá pro rumunský fotbalový svaz. To je její věc. Hráči by si určitě zasloužili větší podporu.

Jste tedy zklamaný z toho, kde dnes hráčská asociace je?
Je nutné říct, že jsme na začátku v rekordním čase zařídili všechny administrativní věci ohledně založení, pak jsem skončil a už detailně nezkoumám, co se v asociaci děje. Pokud ale hráči tvrdí to, co se objevilo, je asi něco špatně.

Karel Poborský a Miroslav Pelta.

Karel Poborský (vlevo) a Miroslav Pelta.

Jste šéfem v druholigových Českých Budějovicích. Máte na tohle téma odezvu od svých hráčů?
Naštěstí platíme naše závazky v termínech, takže se nám tyhle věci, při kterých by je měla asociace zastupovat, vyhýbají.

Fotbalisté by chtěli ve vedení někoho, kdo se lépe orientuje ve fotbalovém prostředí. Myslíte, že by to tak mělo být?
To, že Markéta nehrála fotbal, je fakt. Těžko to dožene. Nemluvím teď o kvalitě její práce, ale obecně se člověk, který ve fotbalovém prostředí vyrostl, bude ve fotbale orientovat lépe než někdo zvenku.

Fortuna liga - 30. kolo

HET liga

Tým Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 30 20 6 4 55:23 66
2. SK Slavia Praha 30 17 8 5 50:19 59
3. FK Jablonec 30 16 8 6 49:27 56
4. SK Sigma Olomouc 30 15 10 5 41:22 55
5. AC Sparta Praha 30 14 11 5 43:25 53
6. FC Slovan Liberec 30 13 7 10 37:35 46

Prodej, rodinný dům, 250 m2, Golčův Jeníkov
Prodej, rodinný dům, 250 m2, Golčův Jeníkov

Nám. T. G. Masaryka, Golčův Jeníkov, okres Havlíčkův Brod
4 330 000 Kč