7. listopadu 2011 8:00, aktualizováno  9:13 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Kariéru Edvarda Beneše ve Slavii utnul Horymír

Prezident Edvard Beneš působil ve Slavii | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Edvard Beneš působil ve Slavii | foto: Archiv

PRAHA Když v roce 1915 opouštěl pozdější československý prezident Edvard Beneš mocnářství, aby začal pracovat s Tomášem Garriguem Masarykem na vzniku samostatného státu, použil pas na fiktivní jméno Šícha.

Výběr jména nebyl úplně náhodný. Patřilo mezi Benešovy pseudonymy v dobách jeho fotbalové kariéry. Hbitý křídelní útočník Slavie C, který v sešívaném dresu s hvězdou hrával pravidelně v letech 1901 až 1904, ale používal i jiná jména. Jednou nastoupil jako Spolný, jindy König, pak Bělský, Berger nebo například Novotný…

Důvod byl jasný. Středoškolští kantoři na počátku minulého století fotbalu nepřáli a student Beneš jako stipendista vinohradského gymnázia nemohl riskovat vyhazov ze školy.

INFOGRAFIKA

Benešův bratr Vojta patřil ale mezi učiteli k výjimkám. Fotbal měl rád. A tak, když se k němu po příchodu z rodných Kožlan mladší Edvard nastěhoval, nechal jej zaregistrovat v nejstarším fotbalovém klubu v zemi.

Slavia C, za kterou hrával, měla spíše propagační poslání. Jezdila po českém venkově, předváděla hru ve cvičných zápasech, učila pravidla. Zkrátka šířila nový sport po Čechách.

Přesto se jeden z jejích zápasů zapsal do historie. Přesně před 110 lety – 1. listopadu 1901- tento tým v turnaji O stříbrný věnec lipový slavně porazil největšího rivala Spartu A vysoko 6:1. Šlo o vůbec první soutěž vypsanou a schválenou nově ustanoveným Českým svazem footballovým.

Po tomto zápase vznikla také slavná fotografie, na které Beneš sedí v první řadě a již pak také hojně používal ve svých knihách.

Kariéru přibrzdilo zranění

A proč vlastně s fotbalem skončil? „Jednou si při hře zlomil nohu. Bylo to zjara 1904. Tuším, že soupeř se jmenoval Horymír Vyšehrad. Omdlel a byl odvezen do nemocnice. Když ho vzkřísili, byla jeho první otázka: Vyhráli jsme?“ popisoval později bratr Vojta.

To ale byl jen počátek problémů. Beneš se ve škole nechtěl k fotbalu přiznat, a proto se šest týdnů schovával v nemocnici. Jeho profesoři nakonec s pomocí policie ztraceného studenta objevili. „Byl potrestán, musel dělat přísné zkoušky, přestože byl premiant, a nadto, což ho mrzelo nejvíc, musil od toho času platit školné po celou zbývající dobu pobytu na gymnáziu,“ vysvětlil bratr pozdějšího prezidenta, který prý nakonec vše doplatil.

Beneš se poté pokusil ještě k fotbalu vrátit a hrát jako dřív. Ale už mu to nešlo. Přesto ve Slavii vydržel až do června roku 1904, kdy byl přijat na slavnou pařížskou Sorbonnu. Členské příspěvky v nejstarším českém fotbalovém klubu ale hradil až do své smrti v roce 1948.

Vladimír Zápotocký, Ondřej Suchan