Karviná kousala, Mešanovič ale dvěma góly zařídil Slavii důležitou výhru

22:13
KARVINÁ - Fotbalisté Slavie vydřeli ve 23. kole první ligy výhru 2:1 na hřišti Karviné a udrželi se tak v jednobodovém kontaktu s lídrem tabulky Plzní. Dvěma góly se o to zasloužil Muris Mešanovič, který se tak s deseti góly dotáhl na třetí místo tabulky střelců. Rozhodující gól dal deset minut před koncem patičkou.

Utkání 23. kola první fotbalové ligy: MFK Karviná - Slavia Praha. Radost Slavie z úvodního gólu. foto: ČTK

Za Karvinou, která prohrála potřetí za sebou, se prosadil z penalty Tomáš Wágner. Slavia prodloužila sérii bez porážky na 21 soutěžních utkání. Oba celky čeká ve středu další souboj v českém poháru.

Do sestavy Slavie se vrátil Sýkora, naopak ale chyběli Hušbauer a kanonýr Škoda, který začal jen na lavičce. Šanci místo něj dostal Mešanovič a stal se mužem zápasu.

Utkání 23. kola první fotbalové ligy, 1. FC Slovácko - 1. FK Příbram. Brankář...
Utkání 23. kola první fotbalové ligy: Bohemians Praha 1905 - FC Vysočina...

Jako první však zahrozili domácí. Po rohovém kopu Budínského se k odraženému míči dostal Šisler a bez přípravy střílel těsně vedle Pavlenkovy tyče. Na konci třetí minuty dostali sešívaní možnost přímého kopu, ke kterému se postavil Barák, poslal jej přes zeď, ale Laštůvka míč vytáhl na roh. Poradil si i s dalšími Barákovou střelou a pokusem Frydrycha.

Ve 12. minutě už ale šli slávisté do vedení. Sýkorův trestňák hlavičkoval z bezprostřední blízkosti Lüftner, Laštůvka bravurně zakročil, ale Mešanovič z dorážky dotlačil míč do brány.

23. kolo první fotbalové ligy

MFK Karviná - Slavia Praha 1:2 (1:1)
Branka: 36. Wágner z pen. - 12. a 80. Mešanovič. Rozhodčí: Orel - Koval, Kubr. ŽK: Jovanovič, Eismann, Košťál - Ščuk, Pavlenka, Barák, Mingazov. Diváci: 4830.

FK Teplice - Slovan Liberec 3:1 (1:0)
Branky: 45.+1 Červenka, 52. Hora, 90. Vošahlík - 64. Mikula. Rozhodčí: Zelinka - Mokrusch, Hrabovský. ŽK: Kučera, Červenka, Šušnjar, Vaněček - Karafiát, Bosančič, Kerbr. ČK: 84. Potočný (Liberec). Diváci: 4133.

1. FC Slovácko - 1. FK Příbram 1:0 (0:0)
Branka: 83. Šumulikoski. Rozhodčí: Pechanec - Wilczek, Arnošt. ŽK: Šimko, Daněk - Květ, Tregler. Diváků: 3884.

Bohemians Praha 1905 - Vysočina Jihlava 1:0 (1:0)
Branka: 27. Kabajev. Rozhodčí: Julínek - Paták, Kotalík. ŽK: Martin Hašek ml., Kuchta - Krejčí, Vaculík, Rosa. Diváci: 4672.

Karviná mohla odpovědět téměř okamžitě. Po průniku do vápna obstřeloval Kalabiška bránící protihráče i Pavlenku, ale míč zakroutil těsně vedle tyče.

Ve 36. minutě nasadil Deli šlapáka Janečkovi, a protože šlo o faul ve vápně, dostala Karviná možnost zahrávat pokutový kop. Míč si vzal Wágner a rutinérsky proměnil. Pavlenku poslal do opačného koutu brány.

Wággner dostal míč do branky i ve druhé půli, ale radost mu uťal ofsajdový praporek. Následně to hořelo před Laštůvkou, jenže Barákovi skočil do cesty Jovanovič. Vzápětí měl blízko ke gólu Ščuk, ale jeho ránu k tyči vyškrábl Laštůvka.

Rozhodující moment tak přišel v 80. minutě. Barákův centr propadl houštinou těl a Mešanovič jej patičkou doklepl do branky. Vstřelil tak svůj jubilejní desátý gól v sezoně a potvrdil, že se mu proti Karviné střelecky daří, když jediným gólem rozhodl i podzimní souboj.

Teplice pokračují ve sběru bodů

Teplice zvítězily 3:1 nad Libercem a bodovaly pošesté z posledních sedmi zápasů. V tabulce se tak přiblížily na rozdíl jediného bodu k pátému Zlínu, který má zápas k dobru. Naopak Liberec po šesté venkovní prohře za sebou zůstal na dvanáctém místě šest bodů od pásma sestupu.

Teplické poslal do vedení v nastavení první půle Marek Červenka, náskok navýšil Jakub Hora. Jan Mikula sice snížil, ale po vyloučení libereckého útočníka Romana Potočného za oplácení se Teplice ubránily, navíc Jan Vošahlík skóre završil.

Bohemians Praha 1905 v premiéře pod trenérem Martinem Haškem porazili v záchranářském souboji Jihlavu 1:0 a ukončili sérii bez vítězství, která trvala deset kol. Duel rozhodl v 27. minutě prvním soutěžním gólem v dresu Pražanů Rus Jevgenij Kabajev. Bohemians odskočili v tabulce předposlední Jihlavě na rozdíl sedmi bodů a výrazně nakročili k udržení. Vysočina na první sestupové pozici ztrácí na záchranu čtyři body.

Slovácko vyhrálo doma 1:0 nad poslední Příbramí. O jediný gól se v 83. minutě postaral kapitán Veliče Šumulikoski z přímého kopu. Pro Slovácko to byl už devátý zápas v řadě bez porážky, čímž vyrovnalo klubový rekord z ročníku 2002/03. Příbram naopak přes rok čeká na výhru ze soupeřova hřiště a zůstává na posledním místě se ztrátou šesti bodů na místa záchrany.