Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Při pracích na fotbalovém MS zemřelo 400 až 500 dělníků, přiznal Katar

ilustrační snímek foto: AP

Během prací na budování veškeré infrastruktury pro fotbalové mistrovství světa v Kataru zemřelo odhadem 400 až 500 zahraničních dělníků. V rozhovoru pro britský televizní kanál Talk TV to řekl generální sekretář organizačního výboru Hasan Savádí.
  16:51

Dosavadní veřejně dostupné informace hovořily o řádově nižších číslech obětí.

„Odhad je kolem 400, mezi 400 a 500. Nemám přesné číslo,“ odpověděl Savádí na otázku moderátora, kolik lidí skutečně zemřelo při výstavbě infrastruktury včetně hotelů, mostů a dalších staveb souvisejících s konáním světového šampionátu od chvíle, kdy Katar pořadatelství turnaje získal.

V pozdějším prohlášení katarský organizační výbor uvedl, že Savádí poukázal na národní statistiky za roky 2014 až 2020 týkající se všech úmrtí v souvislosti s prací v celém Kataru, které zahrnují všechna odvětví a národnosti. Takových případů bylo podle organizátorů 414.

Katarští představitelé se dosud k počtu úmrtí veřejně nevyjadřovali. Zprávy organizačního výboru z období od roku 2014 do konce roku 2021 uváděly pouze počty úmrtí pracovníků, kteří se podíleli na stavbě a rekonstrukci stadionů a dalších oficiálních staveb, na nichž se nyní koná mistrovství světa.

Podle těchto zveřejněných údajů bylo úmrtí 40. Zahrnují 37 případů, které Katařané označují za nepracovní incidenty, jako jsou infarkty, a tři případy mimořádných událostí na pracovišti. Jedna zpráva také samostatně uvádí úmrtí dělníka v důsledku pandemie koronaviru.

Katar získal pořadatelství v roce 2010 a takřka od samého začátku čelí bohatý emirát kritice kvůli diskriminačním zákonům a špatným pracovním podmínkám dělníků.

Britský deník The Guardian minulý rok napsal, že podle jeho informací přesahuje počet obětí šest tisíc. O tisících mrtvých dělníků informovala i další média a lidskoprávní organizace.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat