Čtvrtek 29. července 2021, svátek má Marta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Katařané staví stadion pro fotbalové MS. Nastoupí na něm největší hvězdy, pak jej dělníci rozeberou

Sport

  13:54
V roce 2022 se na něm odehraje několik zápasů fotbalového mistrovství světa. Katarský stadion Ras Abu Aboud sice zažije velkou show, poté však bude rozebrán. I z toho důvodu byl postaven z desítek přepravních kontejnerů z recyklované oceli a má symbolizovat nejen závazky země k udržitelnosti, ale také její identitu.

Stadion Ras Abu Aboud v katarském Dauha je vystavěn z recyklované oceli a po MS ve fotbale v roce 2022 bude rozebrán. foto: Instagram Enter 504

Exotický Katar bude v příštím roce hostit fotbalové mistrovství světa 2022. Proto v zemi probíhají čilé stavební práce, které ji mají na velký sportovní svátek připravit. Jednou z novostaveb je i stadion Ras Abu Aboud v hlavním městě Dauhá, na němž se odehraje sedm zápasů šampionátu.

Stadion Ras Abu Aboud pojme až 40 tisíc diváků. Po rozebrání může být postaven...
Stadion Ras Abu Aboud je postaven ze speciálních kontejnerů, které se dají...

A právě výstavba arény pro čtyřicet tisíc lidí se uskutečnila velmi specificky. Zformována je z 974 přepravních kontejnerů, které jsou vyrobeny z recyklované oceli. Číslo 974 navíc není náhodné. Symbolizuje katarské předčíslí a závazek země k udržitelnosti i odraz její identity.

Po konci šampionátu bude stadion rozebrán a jeho části budou znovu použity pro další sportovní i nesportovní akce. Dají se totiž přepravit letecky i po vodě. „Stadion lze kompletně demontovat, přepravit a znovu postavit v jiné zemi. Lze postavit i dva poloviční stánky,“ řekl CNN vedoucí projektu stadionu Mohammed Al Atwan.

Ten pracoval i s faktem, že MS vyprodukuje až 3,6 milionu tun oxidu uhličitého. Katar se proto rozhodl podniknout takové kroky, jež nebezpečné emise vykompenzují, a být v této oblasti průkopníkem i pro budoucí turnaje. Udržitelné stavební metody jsou součástí plánu, Ras Abu Aboud je asi největším důkazem. „Udržitelnost a dědictví byly vždy v popředí katarského plánování a příprav na mistrovství světa,“ řekl o dané problematice Al Atwan.

Na rozdíl od ostatních stadionů bylo na výstavbu Ras Abu Aboud díky speciální konstrukci potřeba méně materiálu, snížily se i stavební náklady a zkrátila se doba potřebná k dokončení. Oproti ostatním stánkům, jež disponují nutným chladicím systémem, profituje tento stadion z přirozeného mořského vánku.

Po konci MS se dá navíc plocha proměnit. „Po roce 2022 může mít přestavba lokality mnoho podob a její původní plány se stále dokončují. Mohla by být přestavěna na veřejnou zeleň, či také použita pro kombinaci komerčních a rezidenčních projektů,“ uvedl Al Atwan. „Vynikající poloha znamená, že je prostor vhodný pro mnoho projektů a má před sebou zajímavou budoucnost,“ doplnil.

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...