19. listopadu 2011 8:00 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Kauza kolem Sionu ohrožuje celý fotbal

Zápas Evropské ligy mezi Celticem Glasgow a Sionem, který byl ze soutěže vyřazen.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zápas Evropské ligy mezi Celticem Glasgow a Sionem, který byl ze soutěže vyřazen. | foto: Reuters

PRAHA Ve švýcarské lize se nachází FC Sion na třetím místě, ale pozornost si zaslouží z jiného důvodu. Podle vedení Mezinárodní federace FIFA ohrožuje celý fotbal tím, že napadá uznávané pořádky v nejpopulárnějším sportu.

Připomíná to souboj, ve kterém trpaslík trápí obra. Švýcarský soud v kantonu Valais tentokrát dal za pravdu mezinárodní federaci FIFA i její evropské obdobě UEFA. Podle čerstvého rozsudku nesmí FC Sion nasadit šest hráčů, které získal jako posily během letní pauzy.

Ještě nejde o konečný verdikt, příští týden bude kauzu řešit Mezinárodní sportovní arbitráž v Lausanne. Za poslední měsíce se konflikt rozrostl do obřích rozměrů a výrazně ohrožuje autonomii fotbalového prostředí, na které si funkcionářská generalita zakládá. "Je směšné, že soudce z malého města má moc nad světovým fotbalem. Podle mě Sion stejně nakonec neuspěje," odhadl další vývoj prezident FC Curych Ancillo Canepa.

To vůbec není jisté. V Sionu mají pověst specialistů na vytváření potíží. Prezident klubu Christian Constantin nebere ohled na autority a v minulosti třeba žádal opakování pohárového zápasu se Spartakem Moskva, protože tvrdil, že branky na stadionu v Rusku byly o osm centimetrů nižší, než dovolují pravidla.

Podporu ve svém úsilí nemá Sion ani doma. "Jsem z toho smutný i naštvaný současně. Poškozuje to švýcarský fotbal i náš obraz v celé Evropě," řekl agentuře Reuters šéf švýcarské ligy Thomas Grimm.

Poprvé na sebe dvojnásobný švýcarský mistr upozornil v roce 2008, poté co získal Essama El Hadárího. Do jeho předchozího působiště v Al Ahlí putovala kompenzace v podobě dvouletého platu egyptského brankáře. El Hadárí měl ale v klubu ze Spojených arabských emirátů stále platný kontrakt, ze kterého se nevyvázal.

Chcete zlobit? Opusťte rodinu

U FIFA varovali, že by mohlo jít o precedentní postup, a nabízeli souvislost s případem Jeana-Marka Bosmana, který si v polovině devadesátých let jako první hráč vymohl u soudu právo odejít z klubu po vypršení smlouvy bez další náhrady.

Letos spor nabral nové obrátky poté, co Sion začal v létě nakupovat posily, ačkoliv mu podle výkladu FIFA a UEFA běžel trest právě kvůli El Hadárího případu. Na zákaz nakupování posil v Sionu nebrali ohled a dovolili si nasadit nové hráče i v předkole Evropské ligy, ve kterém vyřadili Celtic Glasgow a postoupili do skupinové fáze.

UEFA nejdřív Sion ze soutěže administrativně vyřadila, ale po zásahu místního soudu začala vyjednávat o jeho dodatečném zařazení do soutěže. Přičemž mu například nabízela automatický postup do jarních bojů. Šlo o krok, který nemá v historii obdoby. "Pokud některý člen fotbalové rodiny odmítne akceptovat pravidla, neměl by se jí účastnit," tlačilo současně na Sion ve společném prohlášení všech 53 členských zemí UEFA.

V Sionu se ale odmítají podvolit. Od FIFA nejnověji švýcarský klub žádá kompenzaci v řádech milionů eur kvůli zranění svého hráče Dragana Mrdji, které si srbský reprezentant přivodil v utkání s Mexikem. Třeba tu máme zárodek dalšího třaskavého problému.

Fotbalové soutěže

Premier League - 38. kolo

13.5. Burnley 1 : 2 Bournemouth
13.5. Crystal Palace 2 : 0 West Bromwich
13.5. Huddersfield 0 : 1 Arsenal
13.5. Liverpool 4 : 0 Brighton
13.5. Man United 1 : 0 Watford
13.5. Newcastle 3 : 0 Chelsea
13.5. Southampton 0 : 1 Man City
13.5. Swansea 1 : 2 Stoke
13.5. Tottenham 5 : 4 Leicester
13.5. West Ham 3 : 1 Everton

Premier League

Tým Z V R P S B
1. Manchester City FC 38 32 4 2 106:27 100
2. Manchester United FC 38 25 6 7 68:28 81
3. Tottenham Hotspur FC 38 23 8 7 74:36 77
4. Liverpool FC 38 21 12 5 84:38 75
5. Chelsea FC 38 21 7 10 62:38 70
6. Arsenal FC 38 19 6 13 74:51 63

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.