Čtvrtek 2. února 2023, svátek má Nela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kazaši mají jasno: Slavia je pro elitu, Sparta pro pracující a nepřizpůsobivé

Sport

  13:59
ASTANA/PRAHA - Důkladně se věnují v kazašské Astaně čtvrtečnímu souboji posledního kola základních skupin Evropské ligy, ve kterém bude místní FC bojovat v pražském Edenu se Slavií o postup do jarního play-off. Na oficiálním webu si dokonce „posvítili“ na všechny čtyři pražské kluby.

Fotka k článku o Slavii, Spartě, Dukle a Bohemce na webu FC Astana. foto: web FC Astana

Tomu se říká pořádná průprava a plnění domácích úkolů.

V kazašské Astaně berou souboj v pražském Edenu naprosto vážně. Tak, jak si ostatně přímý střet o druhou (postupovou) příčku v základní skupině Evropské ligy zaslouží.

Své fanoušky tak již informovali o tom, že ve Slavii to vřelo a že je trenér Jaroslav Šilhavý pod tlakem kvůli čtrnáctibodové ztrátě na vedoucí Plzeň, kvůli čemuž je obhajoba mistrovského titulu podle českých médií téměř utopií. Dokonce v Kazachstánu moc dobře ví o finančním trestu, o kterém na konci listopadu mluvil prezident klubu Jaroslav Tvrdík.

Stejně kvalitně pak rozebírají hráčský kádr Šihlavého party.

Každopádně ani Astana se nenachází v optimálním zápasovém a výsledkovém rytmu, což potvrdil i kouč Stanimir Stoilov. Jeho tým sice nakonec získal mistrovský titul, ligový souboj ale naposledy hrál kazašský celek naposledy na začátku listopadu. „Nejsem na tom ideálně, což bylo ostatně vidět proti Villarrealu (Astana prohrála doma 2:3) před dvěma týdny,“ vysvětlil Stoilov.

V rámci přípravy na pražský duel se v klubu rozhodli připomenout svým fanouškům historii pražských celků. Informace dávali dohromady za pomoci kazašských studentů žijících v české metropoli.

Dle nich jsou nejoblíbenějšími celky Sparta se Slavií, které pojí historie vzájemných soubojů od roku 1896. „Je to podobné jako mezi Astanou a Kairatem,“ dodávají na webu na vysvětlenou.

Nezapomněli také na Bohemians a jejich přezdívku „Klokani“ s Duklou. „Bohemka příliš fanoušků nemá, Dukla pak byla nejslavnější mezi 50. a 70. léty minulého století,“ píše se na oficiálních stránkách Astany.

A jak hodnotí příznivce čtyř nejznámějších pražských klubů?

Lidé z vesnic a místní z Vršovic jsou fanoušky Bohemky, lidé, kteří prošli armádou pak přejí Dukle, oba celky ale mají zdaleka méně věrných než Sparta a Slavia. Týmu z Letné fandí především pracující lid a „proletáři“ a lidé, kteří se často na veřejnosti projevují násilně, Slavii pak celá pražská inteligence, bankéři a vysoce postavení úředníci.

A právě fanoušci na kazašské hosty čekají v plné síle. Jak uvádí článek na závěr, zhruba tři stovky příznivců FC Astana bude „soupeřit“ se zbytek vyprodaného hlediště v Edenu. Bude právě toto hlavním faktorem, který požene sešívané za vysněným postupem do jarní fáze Evropské ligy. K němu stačí domácím v souboji hraném od 19:00 hodin jakýkoliv bodový zisk.

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat