Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kdo za Slavii do první ligy? Zájemce se najde

Sport

  14:30
PRAHA - Problémy fotbalové Slavie letos dělají z druhé ligy atraktivnější soutěž. Důvod? Kdyby slavný klub neobhájil profesionální licenci a propadl se až do třetí nejvyšší soutěže, přibude ke dvěma postupovým místům jedno navíc. Pět kol před koncem sezony si může dělat ambice na účast mezi elitou hned pět adeptů.

Slavia foto: ČTK

Jen tři nejvýše postavení otevřeně přiznávají, že by o účast v první lize stáli. Vedoucí Dukla (50 bodů), druhý Žižkov (44 bodů) a třetí Jihlava (43 bodů) věří, že by zvládly splnit požadované podmínky. Ve čtvrté Vlašimi (41 bodů) postupové choutky odmítají dopředu, pátý Třinec (40 bodů) ještě nemá jasno.

Z potíží Slavie ale škodolibou radost nikdo nemá. "Liga bez Slavie by ztratila dvacet procent v popularitě. Na domácí utkání se Slavií a Spartou vám vždy přijde o dva tři tisíce lidí víc než na ostatní soupeře. Spočtěte si, o kolik diváků by liga za sezonu přišla," nabádá ředitel Jihlavy Zdeněk Tulis.

Slavii raději vyřadili z televize

Den po kontumaci prvního semifinálového zápasu v poháru přišla pro Slavii další nepříznivá zpráva. Její pondělní domácí zápas s Příbramí se nebude vysílat v televizi, jak bylo původně v plánu. Program ČT4 od 18.30 přenáší duel Brna s Českými Budějovicemi.

Výkop zápasu Slavie se nemění. Je však pravděpodobné, že po verdiktu disciplinární komise se bude hrát před prázdným stadionem nebo mimo Prahu, což je zřejmě důvod, který přiměl televizi ke změně. "Televize nemohla otálet a musela zařadit jiný zápas," řekl šéf ligy Ivo Lubas.

Poslední Ústí, kterému hrozí stejný osud, spadne nejspíš sportovní cestou. V případě neudělení licence by se ze Slavie stal třetí sestupující. To by se změnilo jedině v případě, pokud by ze soutěže odstoupila v jejím průběhu. "Potom se stává automaticky prvním sestupujícím," upřesňuje pravidla šéf oddělení profesionálního fotbalu Ivo Lubas. Takovému vývoji však zatím nic nenasvědčuje.

Už před koncem druholigové sezony bude jisté, kolik míst v lize je vlastně volných. O úspěšnosti odvolání Slavie při licenčním řízení se rozhodne do konce května, závěrečné kolo druhé ligy je na programu až druhý červnový víkend.

Dukla chce zůstat na Julisce

Ani druholigové kluby však nejsou stoprocentně připravené. Zádrhele mají spojitost nejčastěji se stadionem. V Jihlavě a na Žižkově chybí vyhřívaný trávník. "Máme přichystané stavební povolení i peníze. V případě postupu ihned kopneme do země a během 72 dnů je vyhřívání hotové," ubezpečuje Tulis. Podobně se chystají na Žižkově.

"Už existuje dohoda se smluvním partnerem, že se během léta situace vyřeší," tvrdí ředitel klubu Zdeněk Kudela. Také pro vedoucí Duklu je prioritou zůstat na Julisce. "Chceme hrát první ligu a chceme ji hrát v domácím prostředí," tvrdí ředitel komunikace Petr Voženílek. Ve Vlašimi si ligové choutky odpustili navzdory slibným výsledkům. Klubu, který se během pěti let vyšplhal vzhůru z divize, chybí zázemí.

Slavia.

"Problém by byl se stadionem i rozpočtem. A nechceme hrát někde mimo město," popisuje současný stav klubu z Benešovska sportovní ředitel Milan Kuklík. V Třinci by zase byla nutná velká investice, aby si klub z města hokejových šampionů troufl mezi fotbalovou smetánku.

"Železárny a město jsme jako naše klíčové partnery ještě neoslovili a neznáme jejich názor. I oni budou mít vliv. Na ligu jinak nemáme nastavený rozpočet, na stadionu chybí vyhřívání hřiště i osvětlení," popisuje sportovní ředitel Zdeněk Dembinný. Možný propad Slavie a Ústí o dvě patra by však výrazně zahýbal i složením druhé ligy. Do šestnáctičlenné soutěže by se pro příští sezonu zařadili hned čtyři nováčci.

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...