5. října 2011 21:30 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Kdy bude nový šéf? Vedení svazu se nemůže shodnout

Mimořádná valná hromada, hlasování o předsedu FA. (Rajchl) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mimořádná valná hromada, hlasování o předsedu FA. (Rajchl) | foto: ČTK

PRAHA O termínu další valné hromady, na které by byl zvolen nový předseda po odchodu Ivana Haška, bude rozhodovat ve čtvrtek výkonný výbor Fotbalové asociace České republiky (FAČR). Ve fotbalovém zákulisí se však den před důležitým jednáním mluví o tom, že konkrétní výstup schůzka nepřinese a termín valné hromady nepadne.

Českým fotbalem tak dál zmítají rozbroje. Před zářijovou valnou hromadou skupina kolem druhého místopředsedy Jindřicha Rajchla svrhla komisi rozhodčích. Odlišné názory ještě umocnil krach valné hromady, která měla zvolit nového předsedu.

Čtvrteční schůzka může vztahy ještě vyhrotit, neboť jedna část fotbalových vládců údajně hodlá navrhnout, aby nynější faktický šéf fotbalu - první místopředseda Dalibor Kučera - přišel o výsadní postavení asociaci řídit. Jeho kompetence by na sebe měl převzít Rajchl, který byl spolu s Miroslavem Peltou jedním ze dvou kandidátů na předsedu.

Pokud by se kompetence přerozdělily, na novou valnou hromadu by se pak prý nemuselo spěchat. "O nějaké takové snaze jsem zaslechl, ale já si nyní nedokážu představit, že by někdo s takovým návrhem opravdu přišel. Stanovy mluví jasně: do zvolení nového předsedy ho zastupuje první místopředseda," řekl ČTK Kučera, který se prý bude snažit, aby na jednání padl termín nové valné hromady. "Nového předsedu potřebujeme co nejrychleji," uvedl.

Podobný názor má i místopředseda za ligu Dušan Svoboda, přestože na valné hromadě se s jednáním Kučery a moravské komory neztotožnil. "Místo hledání toho, kdo by mohl při jakém jednání koho nahradit, bychom se měli domluvit na okamžitém zvolení Haškova nástupce. Rozhádaný fotbal začíná znervózňovat celý český sport," míní Svoboda.

Důvodem, proč si dva místopředsedové přejí zvolení nového šéfa českého fotbalu během nejbližšího měsíce, je valná hromada ČSTV, která bude 26. listopadu řešit další směr financování českého sportu. "Tam musí fotbal zastupovat nový předseda se silným mandátem, v opačném případě to bude špatně," řekl Svoboda.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!