16. června 2008 0:32 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Kebab Čechům zhořkl

Turečtí fandové.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turečtí fandové. | foto: Michal ŠroubekLidovky.cz

ŽENEVA Pohled na modře zbarvené Ženevské jezero vás dokáže uklidnit. Včera si ho proto znovu a znovu dopřávaly tisíce fanoušků. Většina z nich před večerním soubojem českých fotbalistů s Tureckem o postup do čtvrtfinále Eura balzám na napjaté nervy nutně potřebovala.

Zatímco na začátku turnaje ještě mohl vládnout v obou táborech bezbřehý optimismus, včera ho vystřídalo spíš napjaté očekávání. Třetí vystoupení se stalo pro jeden tým posledním. Co se nezměnilo? Přítomnost českých fanoušků daleko od domova byla jasně znát. Na ulicích se zkoušelo skandování a k tomu se často popíjelo auty a autobusy dovezené české pivo.


Zatímco k prvnímu utkání s domácím Švýcarskem šlo do Basileje zajet na jeden den, o 250 kilometrů vzdálenější Ženeva už vybízela k rozsáhlejšímu výletu. "Předpokládáme, že někteří lidé spojí návštěvu fotbalu s delší dovolenou,“ odhadovala Barbora Jindrová z fanouškovské ambasády.

Turci se sjížděli z celého světa
Ve výrazech místních obyvatel bylo znát, že je nezvyklý ruch spíš obtěžuje. Jako by se nemohli dočkat, až z vrcholu světoznámého vodotrysku Jet d´Eau odstraní pořadatelé horkovzdušný balon připomínající fotbalový míč. Zcela přehlédnout šampionát při závěrečném ze tří utkání ale nešlo.


I proto, že se na silnou podporu mohl spolehnout také český soupeř. V kosmopolitní Ženevě údajně žijí obyvatelé 180 různých národností, turecká komunita v helvetském Babylonu patří mezi nejsilnější. V celém Švýcarsku se k ní hlásí 97 tisíc lidí. Stadion Stade de Geneva by dokázala vyprodat třikrát.

Kde hledat centra tureckého hemžení? Jednoznačně kolem bister s kebabem, tradiční tureckou specialitou z jehněčího či hovězího masa. V některých z podniků šlo zastihnout také české zákazníky. "Moc nám tu chutná, ale Turky stejně porazíme,“ sliboval jeden z fanoušků oblečený do dresu s jmenovkou Pavla Nedvěda. Prodavač a majitel malé jídelny Royal Kebab v jedné osobě si zase pochvaloval, jak fotbal dokáže spojovat turecké menšiny z celé Evropy. "Přijíždějí fanoušci nejen z Turecka, ale i z Německa nebo Francie.“ A neopomněl přidat optimistický tip pro večerní zápas. "Povedete, ale dokážeme zápas zase otočit. Stejně jako proti Švýcarům.“


Čeští fanoušci si přáli opačný výsledek. Kdyby Brücknerův tým prošel mezi nejlepších osm celků turnaje, mohli v pátek vyrazit na jinou lahůdku – před čtvrtfinále s Chorvaty na kávu a Sacherův dort.

Najdete na Lidovky.cz