14. dubna 2014 14:45 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Klub pojmenovaný po papeži hlásá nenásilí. První zápas = dvě červené

Ernesto Ortiz, fotbalista týmu Papa Francisco, lituje směrem k nebesům zmařené šance | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ernesto Ortiz, fotbalista týmu Papa Francisco, lituje směrem k nebesům zmařené šance |

LUJAN/PRAHA Uhrát při ligové premiéře remízu, to není špatný výsledek. Jenže to je asi jediné, co nově vzniklý klub Papa Francisco může těšit. Historicky první zápas argentinského týmu, který vznikl na počest papeže Františka, nedohráli hned čtyři fotbalisté.

Jejich cílem je hlásat mír a lásku pomocí sportu. Přesně s takovým záměrem založil Jorgé Ramírez, bezmezný obdivovatel papeže Františka, poloprofesionální fotbalový klub. V Argentině, Františkově domovině. Soubor silně věřících katolíků si dokonce vysloužil označení "Svatí z jihu".

Už po prvním veřejném vystoupení však týmu hrozí, že o přezdívku přijde. V emotivním utkání regionální ligy proti Trefules vytáhl rozhodčí hned čtyřikrát červenou kartu a vyloučil po dvou hráčích na obou stranách.

"Každý nedovolený zákrok na soupeře pro nás může být komplikací," ví záložník Fabian Gaddi. František je známým horlivým fanouškem San Lorenza, klubu z jeho rodiště Buenos Aires. "Papež je z Argentiny a ví, jak místní lidé fotbal prožívají. Ví, co pro nás znamená, a tak doufám, že bude mít pro naši hru pochopení," věří Gaddi.

Papa Francisco nechce ani po nevydařené premiéře ustoupit ze svých ideálů. "Naším heslem i nadále zůstává: 'Žádní hooligans, žádné násilí, žádné urážky'," ujišťuje prezident klubu Ramírez.

mjkMartin Křížek