Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Koho by chtěli za trenéra? Reprezentanti do toho nehodlají mluvit

Petr Čech

  23:00
PRAHA - Fotbaloví reprezentanti se prý nechají překvapit, kdo bude jejich novým koučem. Na dnešním srazu před pátečním přípravným duelem s Kanadou, v němž mužstvo podle všeho naposledy povede dočasný trenér Josef Pešice, se shodovali, že nemají svého favorita na jeho nástupce.

Čeští fotbalisté před zápasem s Itálií foto: Mafra - Michal Šula

Odkázáni jsou prý stejně jen na zprávy z médií, v nichž se trvale spekuluje o zájmu FAČR o plzeňského trenéra Pavla Vrbu. Národní tým sehraje nejbližší soutěžní zápas až příští rok na podzim na startu evropské kvalifikace, ale brankář Petr Čech věří, že nový trenér bude na lavičce už v březnu při další přípravě s Norskem. "Po přáteláku s Kanadou má FAČR čtyři měsíce na to, aby se dohodla s kluby a uvolnila trenéry, které chce. Nebo aby našla jiného trenéra. Variant může být několik a pan předseda (Miroslav Pelta) je asi má," uvedl Čech.

FAČR hledá trenéra národního týmu od září, kdy po porážce v kvalifikačním duelu v Itálii rezignoval Michal Bílek. Útočníka Libora Kozáka prý takový vývoj situace nezaskočil. "V rozehrané sezoně asi není úplně jednoduché sehnat trenéra ze dne na den. Chce to nějaký čas, než jednání nějakým způsobem dopadnou. Až trenér přijde, tak přijde. Stejně není moc kam spěchat. Naše věc to stejně není, jednání jsou na jiných lidech," podotkl Kozák. Reprezentanti prý nechávají volný průběh jednáním FAČR s možnými adepty na obsazení reprezentační lavičky.

Kozák ani Čech nikoho nefavorizují

I když vnímají, že Vrba je pro předsedu Peltu zřejmě první variantou. "Všichni vědí, o kom se mluví. Pan Vrba je však momentálně pod smlouvou v Plzni a je to o dohodě. Uvidí se. Teď na to bude čas. Pokud by se sebral týmu trenér po podzimní části sezony, tak jeho následovník bude mít celou zimu na to, aby si tým sestavil na jaro. Proto věřím, že se teď otázka trenéra vyřeší," přemítal Čech. Odmítl ale spekulovat, zda je pro něj osobně Vrba kandidátem číslo jedna. "Já s trenérem Vrbou nikdy netrénoval. Vidím jen jeho výsledky, kterou jsou velmi dobré. To ho dostalo do pozice, kdy o něj národní tým zájem má," řekl Čech.

Český brankář Petr Čech

Kozák prý na dálku sleduje kusé zprávy o jednáních, ale sám také nikoho nefavorizuje. "Není to nic, co bych nějak moc řešil. Nemám ani žádný svůj tip na příštího trenéra. Není to tak, že bych někomu fandil. Ať už to bude kdokoliv, můžeme jen doufat, aby to byl ten pravý člověk pro nároďák a my s ním jeli na příští velký turnaj," řekl Kozák. Další forvard Matěj Vydra má na věc podobný náhled jako jeho parťák Kozák. Výběr kouče jde prý zcela mimo něj. "Jsem tady od toho, abych hrál a podával odpovídající výkony, a ne abych vybíral trenéra. Pro mě je hlavní se v nároďáku udržet. A je jedno, kdo to povede," prohlásil Vydra.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat