Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

KOMENTÁŘ: Černoch jako opice v lese? Radši zaveďme nový cejch: Jsi hlupák, tak na stadion nepatříš

Mela v závěru utkání Ostrava - Liberec foto: ČTK

Názor
Praha - Zkraje prosince loňského roku vyvolalo velké haló přerušené utkání Ligy mistrů mezi Paris Saint-Germain a Başakşehirem, když oba týmy kvůli urážce ze strany čtvrtého sudího Sebastiana Coltesca odešly předčasně do kabin.
  7:14

Rumunský arbitr se podle nich dopustil rasismu tím, že při upozorňování na nevhodné chování člena realizačního týmu tureckého celku použil k identifikaci barvu jeho pleti. 

Jhon Mosquera byl v závěru utkání s Baníkem vyloučen.
Jhon Mosquera bojuje o míč s Danielem Tetourem.

Vedle pranýřování se ho mnoho lidí také naopak zastalo, protože se Pierre Webó černošskou vizáží od svých kolegů opravdu liší. Tedy podobně, jako by třeba řekl „dlouhán“, kdyby ukazoval na někoho velmi vysokého. Chceme-li věřit, že to opravdu nemyslel zle.

‚Opice! Černá svi*ě!‘ LFA odsoudila rasistické nadávky v Ostravě, Mosquera omluvu Baníku přijal

Ovšem to, co ve středu předvedl jedinec v závěru ligového zápasu mezi Ostravou a Libercem, si nezaslouží ani špetku shovívavosti. „Černá svině si myslí, ku..., že je v lese někde. Opice,“ hlasitě pořvával z ochozů na záložníka hostů Jhona Mosqueru, který byl po strkanici s protihráči vyloučen. 

Toto individuum zřejmě ještě opravdu rozlišuje kvalitu lidí podle jejich rasy, přičemž jim přisuzuje urážlivé xenofobní stereotypy. Za současných opatření, kdy na stadionech mohou být kromě aktérů na hřišti jen zástupci vedení, pořadatelé, novináři a někteří sponzoři, by neměl být problém dotyčného identifikovat. 

A ten si na rozdíl od Mosquery cejch se stereotypním výkladem zaslouží – třeba „hlupák, který na stadion nepatří“.