11. března 2019 6:00 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

KOMENTÁŘ: Pánové rozhodčí, přestaňte se vysmívat fanouškům do obličeje!

Zklamaný Milan Baroš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zklamaný Milan Baroš. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Odborník žasne, laik se diví. Všude jinde na světě by se nejspíš stalo, že po kontroverzním výroku rozhodčího v předchozím kole si dají sudí minimálně v dalších zápasech obou inkriminovaných soupeřů pozor, aby se nepřipustili nějakou další kontroverzi. V českém fotbale je tomu však jinak. A fanoušci s tím nemohou nic dělat. Jen nechápavě koukat kolem sebe, ironicky se usmívat a hledět při tom někam ke Strahovu.

O co konkrétně jde? V předchozím, tedy 23. kole Fortuna ligy, se největší kontroverze staly v duelech Ostrava - Zlín (1:2) a Bohemians 1905 - Slavia (0:3). 

V prvním případě nebyl na zápase přítomen videorozhodčí, takže když sudí přehlédl zjevné udeření loktem zlínského útočníka Tomáše Poznara do obličeje baníkovce Artoma Mešaninova v pokutovém území Zlína, chybně nebyl pro Ostravu nařízen pokutový kop.

Poznar navíc nebyl opět chybně vyloučen, a mohl tak rozhodnout duel vítězným gólem.

Poznar rozhodl zápas kontroverzní penaltou

Disciplinární komise však minulý týden rozhodla, že Poznara potrestá alespoň dodatečně dvouzápasovým trestem za surovou hru.

Jenže v případě dodatečného přezkoumávání se hráč může odvolat a to také Poznar udělal, takže než o jeho osudu rozhodne odvolací komise, může dál nastupovat. A to také udělal.

Tomáš Poznar nenechal na Michalu Patákovi nit suchou.

Tomáš Poznar

V sobotním duelu 24. kola s pražskou Duklou tak mohl být na hřišti. A v 96. minutě tak mohl z penalty rozhodnout o výhře Zlína 2:1.

A nutno podotknout, že kontroverzní penalta se kopala poté, co sebou právě Poznar praštil teatrálně v pokutovém území soupeře po lehkém kontaktu s Janem Holendou.

Jenže protože na hřišti chyběl videorozhodčí, nebyl kdo by verdikt sudího Zbyňka Proskeho zrevidoval a výsledek zůstává v platnosti.

Dva totožné zákroky a dva zcela jiné verdikty

Ještě kontroverznějším momentem z předchozího kola bylo odvolání úvodního gólu Bohemians v zápase se Slavii a nařízení penalty pro soupeře po zákroku Daniela Krcha na slávistu Lukáše Masopusta v pokutovém území Bohemians.

Slavia penaltu proměnila a zápas s přehledem vyhrála. Problémem však bylo, že se na správnosti verdiktu neshodli ani největší kapacity, kteří mají v Česku projekt videorozhodčího na starost.

„Videorozhodčí vstoupil do utkání chybně, má zasahovat do utkání jen v případě zjevných porušení pravidel a to se v tomto případě nestalo,“ uvedl český garant projektu videorozhodčího pro Mezinárodní pravidlovou komisi FIFA Roman Hrubeš. 

Rozhodčí Pavel Královec.

Rozhodčí Pavel Královec.

I když ale byl gól odvolán, budiž. O to víc pak bila do očí situace z nedělního duelu Slavie s Baníkem, kde videorozhodčí opět přítomný byl.

A byl jím... Ano. Nepochopitelně Pavel Královec, který jako rozhodčí „úřadoval“ právě na zápase Bohemians 1905 - Slavia.

A tento Pavel Královec jako videorozhodčí skandálně posvětil v duelu Slavia - Baník sudímu Martinu Nenadálovi posoudit dvě totožné situaci na obou stranách naprosto odlišným způsobem.

V 5. minutě totiž Nenadál udělil žlutou kartu za simulování ostravskému Dame Diopovi poté, co spadl v pokutovém území Slavie po kontaktu s gólmanem Ondřejem Kolářem.

A nutno podotknout, že chybně. Kolář soupeře srazil nohou k zemi, Baník tedy měl kopat penaltu a žlutou kartu měl dostat Kolář.

Na druhé straně se totiž stala zcela stejná situace v 50. minutě, když gólman Ostravy Jan Laštůvka po totožném zákroku poslal k zemi Petera Olayinku a tentokrát sudí Nenadál s posvěcením Královce penaltu odpískal.

První liga - 24. kolo, Slavia vs. Baník Ostrava: Masopust (čelem) slaví gól s...
První liga - 24. kolo, Slavia vs. Baník Ostrava: domácí gólman Kolář do...

A to, že Miroslav Stoch penaltu neproměnil a Slavia stejně vyhrála 4:0, nic nemění na skandálním verdiktu rozhodčích.

Ještě větší zhůvěřilostí pak byla Královcova pozápasová slova pro O2 TV Sport, že „šlo o úplně jiné dva zákroky,“ což byl definitivní výsměch do fanouškova obličeje. 

Pánové rozhodčí si zkrátka i s posvěcením videa dělají z českých fanoušků neustále dobrý den a nehodlají se v tom krotit.

Slavíme Světový den štěstí: Tipy na radostnější život
Slavíme Světový den štěstí: Tipy na radostnější život

Na 20. března připadá Světový den štěstí. A tak vám přinášíme pár tipů na to, jak si do svého života nějaké to štěstíčko přivolat. Žádné talismany, čtyřlístky nebo zaručené rituály. Hlavní podmínkou stálého štěstí je naše vnitřní vyrovnanost. Jak jí dosáhnout, nám poradí už stovky let staré jógové spisy.

Najdete na Lidovky.cz