Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Komise potvrdila trest pro Drobisze za korupci

Sport

  15:37
PRAHA - Odvolací a revizní komise Fotbalové asociace České republiky potvrdila trest pro olomouckého brankáře Petra Drobisze v korupční kauze z května 2009. Pětatřicetiletý gólman, který měl před dvěma lety při duelu posledního ligového kola údajně předat hráčům Bohemians Praha úplatek 300 tisíc korun, tak neuspěl s odvoláním proti verdiktu disciplinární komise a definitivně nesmí hrát 18 měsíců. ORK dnes naopak zrušila trest bývalému sportovnímu řediteli Sigmy Jiřímu Kubíčkovi.

Petr Drobisz u soudu. foto: ČTK

"Komise se ztotožnila se závěry disciplinární komise, že ke korupčnímu jednání došlo. Tuto skutečnost má ORK v mezích skutkových zjištění orgánů FAČR za prokázanou, a tím tedy za zcela uzavřenou. Z tohoto důvodu bylo odvolání hráče Drobisze zamítnuto," uvedla v prohlášení předsedkyně ORK Markéta Haindlová. Pro zkušeného brankáře může potvrzení trestu znamenat konec kariéry, na fotbalové půdě je dnešní verdikt definitivní.

Olomoucký okresní soud přitom v úterý všechny čtyři aktéry korupční kauzy zprostil obžaloby. Státní zástupce vedle Drobisze původně obžaloval tehdejší hráče Bohemians Praha Miroslava Obermajera, Davida Zoubka a prezidenta střížkovského klubu Karla Kapra. Soud neměl dostatek jednoznačných důkazů. Fotbalová disciplinárka nicméně své stanovisko nezmění.

Kubíček se disciplinárně neprovinil

Odvolací komise se Drobiszovým potrestáním zabývala už v minulosti a před měsícem ho spolu s dalšími tresty v údajné korupční kauze označila za neplatné. ORK to zdůvodnila tím, že při rozhodování disciplinární komise došlo k závažným procesním nedostatkům.

Disciplinárka na začátku října řešila případ znovu a vynesla stejné tresty jako předtím. Vedle osmnáctiměsíčního zastavení činnosti pro Drobisze komise opět odečetla Olomouci devět bodů a udělila klubu pokutu čtyři miliony korun.

Kubíček dostal zákaz vykonávat jakoukoliv funkci ve fotbale, ale odvolací komise ho dnes omilostnila. "ORK neshledala, že by se disciplinárně provinil. Z hlediska ORK naopak přispěl k odhalení korupčního jednání ve fotbale, byť tak mohl učinit dříve," uvedla Haindlová.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!