5. prosince 2011 9:10 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Končí Chovancova éra. Nenaplnil očekávání

Jozef Chovanec | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jozef Chovanec | foto: ČTK

PRAHA Fanouškům přinášel radost i zklamání. Z několika mladých fotbalistů udělal hvězdy, ale toho nejzkušenějšího stopera – Tomáše Řepku – neuměl úplně zkrotit. Podle informací LN dnes Sparta oficiálně ukončí spolupráci se svým hlavním trenérem a generálním sportovním manažerem Jozefem Chovancem. Proto nastává čas bilancování jedné letenské éry.

Jak se bude vzpomínat na muže, který tým převzal 8. října 2008 a později v netradičním modelu anglického střihu zaujal pozici trenéra s největšími pravomocemi nad dvěma asistenty Janem Kmochem a Martinem Haškem? Od vedení klubu dostal víc důvěry než naprostá většina jeho předchůdců. Ze své mnohdy až neochvějné pozice ale nevytěžil dostatek úspěchů.

ČTĚTE TAKÉ

Největší kaňkou třetího působení Chovance na Letné zůstane, že tým nedovedl do základní skupiny Ligy mistrů. Přitom loni v srpnu stačilo vyřadit už jen slovenskou Žilinu, která byla k poražení. „Tady selhal. Sparta měla do Champions League postoupit, to se od ní nejvíc očekává, to je její hlavní cíl,“ říká bývalý obránce a legenda klubu Jiří Novotný, jenž Chovance nejprve poznal jako spoluhráče a později i jako kouče.

Ani snažení na domácí scéně nedopadlo podle představ někdejšího trenéra české reprezentace. Za tři roky vybojoval do sparťanské síně slávy pouze jeden titul za ročník 2009/2010 a loni přidal trofej z premiéry Superpoháru, zápasu mezi mistrem ligy a vítězem poháru. „Měl to těžké, protože naše nejvyšší soutěž je stále vyrovnanější. Podívejte na Jablonec, Mladou Boleslav a Liberec. Sparta už dlouho ztrácela své dřívější dominantní postavení,“ bránil ho Novotný.

Vrcholem byla Evropská liga

Chovanec proto zažil mnoho opravdu horkých chvil. „Chovanec demisi,“ skandovali fanoušci po prohraných mistrovských dostizích se Slavií na jaře 2009, loňském kolapsu se Žilinou, letošní porážce od Plzně znamenající konec nadějí na obhajobu titulu a naposledy po krachu v předkole Evropské ligy proti rumunské Vaslui.

Jenže on doteď zůstával nedotknutelný i v časech, kdy by jeho předchůdci už dávno balili kufry. Nakonec je z něj překvapivě nejdéle sloužící trenér ve Spartě od Václava Ježka, když ji vedl mezi lety 1964-1969. „Dostal hodně prostoru, měl silnou pozici a majitel klubu Daniel Křetínský mu důvěřoval. Jozef uměl těchto okamžiků využít a upoutat kritiku na sebe, držet ji dál od hráčů,“ všiml si Novotný.

Chovanec navíc údajně nařídil maskování zraněných reprezentantů v dresech s jinými jmény. Nedokázal držet pod kontrolou ani svého nejzkušenějšího svěřence – stopera a někdejšího kapitána Řepku, jenž ukazoval divákům prostředníčky a plival na protihráče.

Přes všechny zápory ale Chovanec udělal pro klub také spoustu dobrého. Jeho největším úspěchem je bezesporu tažení Evropskou ligou až do vyřazovací fáze proti Liverpoolu. „To byl jeho vrchol. Udělal Spartě skvělou reklamu. Právě v evropských pohárech roste renomé týmu i samotných fotbalistů,“ uznal Novotný.

Pro Chovance nakonec hovoří i fakt, že dokázal udělat z několika mladíků velké hráče. Pod jeho vedením vyrostli ve hvězdy Bony Wilfried, Juraj Kucka, Kamil Vacek, Václav Kadlec či Ladislav Krejčí. První tři zmiňovaní odešli za desítky milionů do slavných zahraničních soutěží. „Dával jim šance. Přesto si myslím, že Spartě uškodilo, že odešli brzy. Měli ještě chvíli zůstat,“ mrzelo Novotného.

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.