24. září 2014 12:22, aktualizováno  19:04 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Konec dohadů, Řebíček prodává většinu ve fotbalové Slavii společnosti Vinet

Majitel Slavie Aleš Řebíček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Majitel Slavie Aleš Řebíček. | foto: © ČTKČeská pozice

PRAHA Aleš Řebíček prodává většinový podíl ve fotbalové Slavii. Jak zjistil server Lidovky.cz, prodává ji společnosti Vinet, která v současné době vlastní stadion v Edenu. Řebíček si však zachová podíl i v nové společnosti. Smlouvy však zatím nejsou podepsané.

„Prodávám Slavii společnosti Vinet pana Slavíčka a investora pana Karla Pražáka,“ napsal LN a serveru Lidovky.cz bývalý ministr. Řebíček prodává 99,93 procent klubu.

Svůj podíl chce mít také Chvalovský

Kontroverzní funkcionář a podnikatel František Chvalovský se chce údajně do obchodu o pražský klub vložit. „Tvrdí, že sežene dalšího investora. Možná do toho vloží svoje peníze, ale to pochybuji. V minulosti měl velké problémy. Každopádně chce mít také svůj podíl,“ řekl serveru Lidovky.cz nejmenovaný zdroj.

Chvalovský byl v roce 2001 zatčen a obviněn z úvěrového podvodu, z toho důvodu později skončil jako předseda ČMFS.

Cenu nicméně odmítl sdělit. „Situace mezi klubem a majiteli stadionu byla v posledních měsících krizová, nyní jsme se posunuli v jednáních a doufám, že scénář spojení se naplní,“ řekl LN a serveru Lidovky.cz Pražák, který majiteli stadionu Václavu Slavíčkovi pomáhá s organizováním financování fúze. Dodává také, že spojení stadionu s klubem dává smysl a ve světě je naprosto běžné.

Karel Pražák patří mezi nejbližší spolupracovníky Petra Kellnera, nedávno se však osamostatnil a koupě Slavie je jednou z jeho největších investic. Díky transakci bude mít nyní klub i stadion stejného majitele. 

Finanční problémy

Řebíček dlouhou dobu řešil spor s majitelem stadionu ve Vršovicích. Po jeho vyřešení usilovně sháněl kupce v Česku i v zahraničí, klub se mezitím dostával do finančních problémů. Podle odhadu už Řebíček ve svém fotbalovém dobrodružství utopil kolem 300 milionů korun. Vlastníkem Slavie se stal před třemi lety.

Grafila Lidové noviny

Grafika Lidové noviny

Problémy s penězi měl i samotný stadion, mimo jiné kvůli výhodným podmínkám pro fotbalový klub. Ten platil nízký nájem a měl řadu nestandardních výhod. Vinet Invest na něj proto v květnu podal žalobu a v červnu oslovil Prahu 10, zda se nechce stát investorem. Radnice by však musela investovat stamiliony a rada městské části proto zadala k vypracování znalecké posudky a analýzy.

O majetkovém zapojení radnice se spekulovalo ještě před dokončením stadionu. Tehdy tam měly sídlit dva kluby - Slavia a Bohemians. Tato varianta se vrátila zpět do hry, když druhý vršovický klub opustil svůj domovský stadion v Ďolíčku a jako nájemník by Edenu mohl významně pomoci.

Starka se prodeji nediví

Prezident fotbalové Příbrami Jaroslav Starka celou událost pro Lidovky.cz komentoval takto: „Panu Řebíčkovi se nedivím. Pokud do klubu sypete nemalé peníze, ale nikam to nevede, tak je to opravdu složité. Bylo výhodné pro něj klub prodat, tak zkrátka udělal byznys. U nás hodně záleží na velikosti a prestiži daného klubu. U těch menších je s nimi majitel hodně spjatý a připoutaný srdcem. Mluvím z vlastní zkušenosti."

Majitel Plzně Tomáš Paclík k tomu dodal: „Každý majitel má právo se rozhodnout podle svého vlastního uvážení. Informace je ale pro mě čerstvá, momentálně nedokážu nic víc říct."

Na konci loňského listopadu MF Dnes informovala, že Řebíček o koupi jednal s ruským podnikatelem Dmitrijem Romaněnkem, evropským zástupcem ropného a plynárenského gigantu Lukoil. Spekulovalo se i o prodeji do rukou ruského klubu CSKA Moskva.

Praha 10 se přitom při stavbě stadionu stala obětí podvodu. Loni dokonce podala žalobu na Vinet Invest a žádala o zneplatnění transakce, díky které firma budovu získala do svého vlastnictví. 

Přehled dosavadních většinových majitelů Slavie

1991-1993 - Americký podnikatel českého původu Boris Korbel.

Červen - prosinec 1993 - Fotbalový oddíl Slavia.

1994-1997 - Více akcionářů bez většinového majitele, například První privatizační fond (PPF), Fotbalový oddíl Slavia, společnosti WIKA, Benzina, Česká pojišťovna a další.

1997-2006 - Britská investiční společnost ENIC.

2006-2011 - Tehdejší šéfové klubu, generální ředitel Petr Doležal a člen představenstva akciové společnosti Tomáš Rosen.

2011 - Antonín Franc (podle deníku Mladá fronta DNES se jedná o bývalého řidiče exšéfa fotbalového svazu Františka Chvalovského a kontroverzního podnikatele Petra Sisáka, který byl podle tehdejších spekulací tisku pravděpodobně skutečným vlastníkem Slavie).

Květen - srpen 2011 - Investiční a finanční společnost Natland Group.

Srpen 2011 - září 2014 - Bývalý ministr dopravy a dosavadní spolumajitel Aleš Řebíček (ministrem 2006 až 2009).

Od září 2014 - Společnost Vinet, vlastník stadionu v Edenu, a Aleš Řebíček.

ilIstván Léko, Lidovky.cz