Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Konec hádek. Bohemky zakopaly válečnou sekeru

Sport

  21:09
PRAHA - Kluby, které se přou o jméno Bohemians, se poprvé shodly: prvním krokem k ukončení sporů musí být uhrazení dluhů původní Bohemky. Už čtyři roky si nemůžou přijít na jméno, obviňují se a házejí na sebe špínu. A teď si mají všichni sednout k jednomu stolu.

Nenávist je možná u konce. foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Je to stejně absurdní představa jako celý spor, kdo má právo nosit slavné jméno a logo Bohemians. "Když spolu jednáme na oficiální půdě, bývá to v korektním duchu. Dokonce se na sebe i usmějeme. Nejde přece o život," mávne rukou Lukáš Přibyl, šéf Bohemians 1905 , které většina fanoušků považuje za "pravou" Bohemku.

Před strahovským sídlem fotbalového svazu se míjí s Josefem Jíchou, šéfem "střížkovské" Bohemky, a Michalem Vejsadou. Ten pro změnu stojí za původní společností, která skončila v konkurzu.

Tři muži, kteří jsou všichni skálopevně přesvědčeni, že jen oni řídí tu "pravou" Bohemku. Poprvé pod novým svazovým vedením zasedli Přibyl, Jícha i Vejsada ke společnému jednání. Za zavřenými dveřmi seděli dvě hodiny.

Na čem se dohodli?
"Dohodli jsme se, že se dohodneme," usmál se místopředseda svazu a šéf komise, která kauzu Bohemians vyšetřuje, Jindřich Rajchl. Je to výstižná věta, jakkoliv zní banálně. Všechny tři strany dosud tvrdošíjně trvaly na svém: Jícha sVejsadou navrhovali sloučení, stím však nesouhlasil Přibyl.

"Nejde říct, že by se mávnutím kouzelného proutku všichni začali milovat. To je utopie, ale postupně obrušujeme hrany," dodal Rajchl.

Cíl jasný. Ukončit konkurz
Podle informací LN má být prvním krokem k vyřešení vleklých sporů oddlužení původní Vejsadovy společnosti Bohemians Praha, která je už čtyři roky v konkurzu. Aktuální výše jejích závazků se údajně pohybuje kolem 30 milionů korun. "Primární zájem všech je, aby konkurz co nejdříve skončil," připustil i Přibyl.

Další scénáře se nabízejí: například mimosoudní vyrovnání vršovické Bohemky s tou "střížkovskou", která by se následně vzdala slavného jména i loga. "Pokud to všichni myslí tak, jak říkají, může to být základní kámen k dohodě," uvedl neurčitě Jícha. "Třeba už od příštího ročníku by mohla být jen jedna Bohemka."

Tak daleko se však znesvářené strany nedostaly. Kromě termínu příští schůzky, která se má uskutečnit na konci měsíce, je totiž jisté jen jedno. Mediální přestřelky mají skončit. "Pokud chceme dojít ke kompromisu, musíme se všichni k sobě chovat slušně a s respektem. A k tomu jsem také všechny strany vyzval," prohlásil Rajchl.

Autor:

Vyhrajte pro svoje děti hřejivého plyšáka Warmies od Albi!
Vyhrajte pro svoje děti hřejivého plyšáka Warmies od Albi!

Vánoce ťukají na dveře a za pár dnů již přivítáme první adventní neděli. Zpříjemněte si vánoční atmosféru krásnou výhrou, která potěší malé i...