Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Korupci prokažte. Sigma i Drobisz trest odmítají

Sport

  14:06
OLOMOUC/PRAHA - Olomouc se probudila do pochmurného rána. Místní prvoligový klub se už nehřeje na třetím místě tabulky, ale krčí se se záporným bodovým ziskem na úplném chvostu.

Jaromír Gajda, ředitel Olomouce. foto: ČTK

Čtvrteční rozhodnutí Disciplinární komise Fotbalové asociace České republiky, která za ovlivnění dva roky starého utkání s Bohemians Praha odečetla Hanákům devět bodů a navíc uložila zaplatit pokutu čtyři miliony korun, ale nikdo nepovažuje za definitivní. Kromě klubu se k odvolací a revizní komisi odvolá i brankář Petr Drobisz, který byl za předání úplatku ve výši 300 tisíc korun potrestán zákazem činnosti na rok a půl a pokutou 200 tisíc.

"Pokud to nezvrátím, je to můj konec ve fotbale," připustil pětatřicetiletý brankář, jenž se v pátek dostavil na trénink i přesto, že jeho start v nedělním moravském derby se Slováckem je vyloučen.

ČTĚTE TAKÉ

"Rozhodnutí disciplinárky mě překvapilo a připadá mi směšné. Za rok a půl se proti mé osobě neobjevilo nic nového. Stále je to tvrzení proti tvrzení. Rozhodnutí disciplinárky mi vzalo moje zaměstnání," kritizoval postup komise, které předsedá právník Jiří Golda. Zjevně tak narážel na fakt, že civilní soud, který o kauze rozhoduje, ještě neskončil. Verdikt padne nejdříve v září a vůbec není jisté, že se soudce přikloní k žalobcem navrhovaným podmíněným trestům za korupční jednání.

Nezávislost a odvahu komise rozhodnout spletitý případ naopak chválí místopředsedové asociace Jiří Rajchl a Dalibor Kučera. "Soud není třetí instancí řízení. Od začátku jsem říkal, že se fotbal musí s podobnými aférami vypořádat sám. Jsem rád, že komise rozhodla," řekl LN Rajchl.

Kdy padne konečný verdikt?

 * Olomouc se může odvolat k odvolací a revizní komisi, která plní ve fotbale roli soudu druhé instance.

* Nejbližší zasedání tohoto orgánu, kterému předsedá Markéta Haindlová, proběhne 5. září. "Pokud stihne Olomouc všechny náležitosti včetně zaplacení pokuty, budou se členové komise korupční aférou zabývat již v tento den," řekl LN mluvčí asociace Jaroslav Kolář.

* To ale neznamená, že musí padnout definitivní verdikt. Komise nemá žádné lhůty, dokdy musí kauzu dořešit.

O samotné výši trestu za korupční jednání ale spekulovat nechtěl. "Nebyl jsem u výpovědí ani u samotného řízení. To by nebylo zodpovědné," vysvětlil.

V podobném duchu mluví i současný nejvyšší představitel českého fotbalu. "Obecně, pokud by byla prokázána korupce, na které se podíleli funkcionáři a trvala dlouhodobě jako například teď v Turecku, šlo by o nízký trest, ale není na místě verdikt komentovat," míní Kučera.

"Disciplinární komise je nezávislý orgán, který i přes tlak ze strany médií a fotbalového hnutí našel odvahu a nečekal na rozhodnutí civilního soudu. A to je dobře," pochválil Goldu Kučera.  Zároveň ale připomněl, že Odvolací a revizní komise může jako orgán druhé instance rozhodnutí zvrátit. A to už 5. září, kdy je naplánováno nejbližší zasedání.

"Za sebe bych byl rád, kdyby rozhodli co nejdříve. Ta kauza poškozuje český fotbal a táhne se už moc dlouho," řekl Rajchl, podle kterého také není jisté, jak by svaz se čtyřmilionovou pokutou z Olomouce naložil.

Sám by se ale přimlouval, aby je fotbal použil na nějakou prospěšnou činnost. "A je v celku jedno, jestli se nakonec výkonný výbor rozhodne použít je na mládež, další protikorupční činnost nebo třeba na ceny fair-play," míní místopředseda za Čechy. Olomoučtí ale nadále doufají, že peníze na svazovém účtě dlouho nezůstanou. Stále tvrdí, že k žádné korupci před dvěma lety nedošlo.

Vyhrajte pro svoje děti hřejivého plyšáka Warmies od Albi!
Vyhrajte pro svoje děti hřejivého plyšáka Warmies od Albi!

Vánoce ťukají na dveře a za pár dnů již přivítáme první adventní neděli. Zpříjemněte si vánoční atmosféru krásnou výhrou, která potěší malé i...