Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Korupční kauza Sigmy nekončí, žalobce podá dovolání

Sport

  15:53
OLOMOUC - Údajná korupční kauza mezi fotbalovými celky Sigmou Olomouc a Bohemians Praha nekončí. Žalobce z olomouckého krajského státního zastupitelství se dva měsíce po zprošťujícím rozsudku rozhodl podat podnět k dovolání. Rozhodovat o něm bude Nejvyšší státní zastupitelství. Žalobce Libor Skácel řekl, že se zproštěním nesouhlasí.

Olomoucký okresní soud zprostil obžaloby všechny čtyři aktéry fotbalové korupční kauzy mezi Sigmou Olomouc a Bohemians Praha. Na snímku jsou olomoucký brankář Petr Drobisz (vpravo v popředí) a prezident Bohemians Praha Karel Kapr foto: ČTK

"Do konce týdne dám podnět na dovolání na Nejvyšší státní zastupitelství. Bude záležet na nich, zda jej realizují a podají jej na Nejvyšší soud," uvedl státní zástupce Skácel. Žalobce nesouhlasí především s tím, že i podle verdiktu soudu ke korupci došlo, přesto byli všichni aktéři zproštěni. "S tím se nemohu ztotožnit," doplnil.

Podle Drobiszova obhájce Pavla Konečného bylo písemné rozhodnutí odvolacího soudu doručeno teprve minulý týden. "Státní zástupce na to právo má. Osobně si ale nemyslím, že by to dovolání mohlo být úspěšné ve vztahu k Petru Drobiszovi, ostatní komentovat nebudu," řekl Konečný. Podle něj na Drobisze nebyly důkazy a on se k ničemu nedoznal, na rozdíl od ostatních obžalovaných, kteří převzetí úplatku přiznali.

V případu se před soudy zodpovídal z podplácení olomoucký brankář Petr Drobisz, někdejší hráči střížkovského týmu Miroslav Obermajer a David Zoubek a prezident Bohemians Praha Karel Kapr, kteří podle obžaloby úplatek přijali.

Aféru rozpoutal Kapr. Prohlásil, že v květnu 2009 před prvoligovým zápasem Bohemians Praha s Olomoucí nabídl Drobisz jeho hráčům úplatek 300 tisíc korun. Kapr prý fotbalistům poradil, aby úplatek převzali s tím, že pak pokus o uplácení oznámí policii. To však udělal až po několika měsících. Olomouc si díky výhře 3:0 zajistila účast v Evropské lize.

Kauzou se soudy zabývaly od konce května 2011. Okresní soud všechny aktéry dvakrát zprostil obžaloby, jednou mu případ vrátil krajský soud. Ten nakonec po doplnění dokazování jeho verdikt na konci června letošního roku potvrdil. Podle okresního soudu ke korupci došlo, vina aktérů se však neprokázala. Podobný názor měl nakonec i krajský soud, podle soudců však objektivní důkazy scházejí.

Kvůli údajné korupci potrestala oba kluby fotbalová disciplinární komise. Bohemians Praha dostali pokutu šest milionů korun a přišli o 15 bodů, Olomouc ztratila v ligové tabulce devět bodů a musela zaplatit čtyři miliony.

Brankář Drobisz dostal pokutu 200 tisíc korun a zákaz činnosti na 18 měsíců. Bývalý sportovní ředitel olomouckého klubu Jiří Kubíček dostal dvouletý zákaz výkonu funkcí ve fotbale. Kubíčkovi, který už z fotbalového prostředí odešel, poté odvolací a revizní komise FAČR trest zrušila.

Autoři: ,

Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář
Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář

Každý rok si lámeme hlavu s tím, co koupit našim blízkým k Vánocům. Kosmetika, láhev nebo svíčka jsou sice dárky, které neurazí, ale rozhodně...