Kouzlo Edenu je u konce, Slavia přes drtivý tlak podlehla Olomouci

19:23
PRAHA - Šedesát minut se hrál v dohrávce 12. kola domácí nejvyšší soutěže fotbal pouze na jednu branku. Ovšem tu začaroval olomoucký čaroděj Lovásik a i díky jeho zákrokům a dobře postaveným tyčím vyhráli Hanáci v Praze překvapivě 2:1. Slavia tak doma padla podruhé v řadě.

Lovásik v brance Olomouce míč začaroval. foto: ČTK

Pořádnou sprchu připravili nabuzení Olomoučtí pro domácí Slavii, která byla ve čtvrtek blízko vítězství nad slavnou Valencií. Ovšem proti moravskému celku to bylo dnes v úvodu úplně jiné představení. A hosté vlažný nástup sešívaných do zápasu trestali, po půlhodině hry vedli 2:0. Ve 3. minutě se trefil Hořava a za 27 minut přidal druhý zásah "všudybyl" Šultes.

Byla to ruka nebo nebyla?

Klíčový okamžik zápasu? Vyjma spousty nevyužitých šancí domácích také 88. minuta. Slávisté se tlačí v pokutovém území k míči, ten se odrazí deset metrů od branky ke Skácelovi, který tvrdě pálí kolem bezmocného Lovásika.

Toho zachránil na brankové čáře skvělým reflexem jeden ze stoperů. Domácí hráči i fanoušci burácí, jsou si jisti, že to byla ruka. Sudí ovšem nechává pokračovat ve hře. Tajemku nerozluští ani jediný dostupný záběr české televize a to ten čelní.

Podle něj to vypadá nejspíše na to, že obránce Olomouce zahrál míč kolenem. Názory se ovšem různí i mezi samotnými komentátory ČT a následně ve studiu.

Druhý gól byl ale pro slávisty tím pravým budíčkem. Hned ve 34. minutě se trefil po krásné akci Suchého útočník Hloušek a Eden se otřásal v základech. Málokdo pochyboval, že domácí nedokážou zápas otočit, jak se jim to ostatně již několikrát v minulosti povedlo.

Ovšem nestalo se. Hlouškův zásah byl tím posledním v zápase. Olomoucký čaroděj Lovásik jako by odkoukal zaklínadla od svého předchůdce v brance Sigmy a dnešního soupeře Vaniaka. Slávisté ve druhé půli mačkali hosty před jejich brankou, ale nic z obrovského tlaku nevytěžili. A to přesto, že olomoučtí posledních třicet minut dohrávali o deseti po hloupé druhé žluté kapitána Kaščáka.

Domácí ještě třikrát trefili brankovou konstrukci, spoustu střel pochytal nejlepší muž zápasu Lovásik nebo skončily vedle. A když již Lovásika slávisté překonali, zastoupil olomouckého gólmana jeden ze stoperů. Podle celého stadionu zahrál rukou, podle rozhodčího nikoliv.

Slávisté nezvládli již druhé domácí utkání v řadě a kouzlo neporazitelnosti v Edenu pomalu vyprchává. Obhájce titulu navíc již ztrácí na čelo tabulky sedm bodů, na odvěkého rivala z Letné body tři.

DOHRÁVKA 12. KOLA GAMBRINUS LIGY

Slavia Praha - Sigma Olomouc 1:2 (1:2)
Branky: 34. Hloušek - 3. Hořava, 30. Šultes. Rozhodčí: Kovařík - Zlámal, Wilczek. ŽK: Vomáčka - Kaščák, Janotka, Dreksa, Škerle, Lovásik, Ordoš. ČK: 61. Kaščák. Diváci: 9159.

Slavia: Vaniak - Čelůstka, Suchý, Vomáčka, Hubáček (46. Krajčík) - Grajciar (76. Vlček), Ragued, Belaid (70. Vasiljevič), Skácel - Naumov, Hloušek. Trenér: Jarolím.

Olomouc: Lovásik - Janotka, Dreksa, Škerle, Kaščák - Rossi, Ordoš, Hořava (87. Bajer), Onofrej - Šultes (68. Štěpán), Hubník (53. Petr). Trenér: Psotka.