Kozák vystřelil Laziu postup v Evropské lize

21:05
PRAHA - Český fotbalista Libor Kozák pomohl Laziu Řím gólem k vítězství 2:0 nad Sportigem Lisabon, které italskému celku zajistilo postup do vyřazovací fáze Evropské ligy. Do ní prošly také Salcburk, Steaua Bukurešť, Wisla Krakov s Tomášem Jirsákem a Besiktas s českým reprezentantem Tomášem Sivokem.

Český útočník Libor Kozák slaví gól, kterým pomohl Laziu Řím k výhře nad Sportingem Liasabon a také k postupu do vyřazovací fáze Evropské ligy foto: Reuters

Kozák v této sezoně nastoupil za Lazio jen šestkrát, z toho pětkrát jako střídající hráč. Tentokrát překvapivě začal v základní sestavě a za důvěru se plně odvděčil. Krátce před přestávkou si ve vápně počkal na centr a hlavou zaznamenal svůj první gól v sezoně.

Deset minut po změně stran zvýšil Sculli a Lazio už duel dovedlo k výhře. Ta znamenala postup, neboť Vaslui místo potřebné výhry prohrálo na hřišti Curychu 0:2 a postupovou příčku neudrželo.

Salcburk postoupil zásluhou vítězství 3:2 na hřišti Slovanu Bratislava. Přitom už po šesti minutách prohrával 0:2, když se dvakrát prosadil bývalý sparťan Miloš Lačný. Pak ale rozhodčí odpískal spornou penaltu za nastřelenou ruku a Salcburk se odrazil k obratu, který završil ve druhé půli vlastním gólem Had.

Salcburk postoupil na úkor favorizovaného Paris St. Germain, kterému nestačila ani výhra 4:2 nad Bilbaem, protože měl oproti rakouskému celku horší skóre ve vzájemných zápasech.

Také Besiktas musel o postup dlouho bojovat. Po chybě v rozehrávce a parádní trefě Fullera prohrával se Stoke, zatímco Dynamo Kyjev rychle vedlo nad Maccabi Tel Aviv 2:0 a v tu chvíli mu stačil k postupu jediný gól.

Důležitou roli sehrály červené karty. Stoke přišlo o stopera Upsona, což pomohlo Besiktasi otočit skóre na konečných 3:1. Naopak Dynamo přišlo v úvodu druhé půle o dva vyloučené hráče a nakonec získalo jen bod za remízu 3:3.

Dalším českým fotbalistou v play off bude Tomáš Jirsák, který nechyběl v základní sestavě Wisly Krakov při výhře 2:1 nad Twente Enschede. Dlouho to však vypadalo, že ani to na postup stačit nebude.

Fulham vypadl kvůli gólu, který inkasoval v nastavení

Fulham i s Marcelem Gecovem v sestavě totiž vedl nad Odense 2:1 a držel druhé místo ve skupině. Jenže v nastavením neuhlídal Falla, který srovnal na 2:2 a zabránil Fulhamu v postupu. Londýnský celek tak jen podtrhl trápení anglických týmů v této sezoně evropských pohárů.

Postup vybojovala i Steaua Bukurešť, která doma porazila AEK Larnaku 3:1. K vybojování druhé příčky jí ale pomohlo i Schalke, které obralo o všechny body Maccabi Haifa a to tak kleslo na třetí místo ve skupině. V sestavě Schalke chyběl zraněný Jan Morávek.

Naopak si zahrál Lukáš Mareček, u něhož se spekuluje o odchodu z Anderlechtu Brusel kvůli malé herní vytíženosti. Dnes dostal šanci v základní sestavě a přispěl k výhře 5:3 nad Lokomotivem Moskva. Anderlecht tak jako jediný z týmů neztratil v základní skupině ani bod se skóre 18:5.

Výsledky posledního kola základních skupin fotbalové Evropské ligy

Skupina D
FC Curych - Vaslui 2:0
(69. Margairaz, 90. Buff), Lazio Řím - Sporting Lisabon 2:0 (42. KOZÁK, 55. Sculli).

Dynamo Kyjev - Maccabi Tel Aviv 3:3
(17. a 81. Gusev, 12. vlastní Jeini - 49. Vered, 62. Atar, 75. Dabúr), Besiktas Istanbul - Stoke 3:1 (59. Fernández z pen., 74. Pektemek, 82. Edu - 29. Fuller).

1. Besiktas Istanbul 6 4 0 2 13:7 12
2. Stoke 6 3 2 1 10:7 11
3. Dynamo Kyjev 6 1 4 1 7:7 7
4. Maccabi Tel Aviv 6 0 2 4 8:17 2

Skupina F
Slovan Bratislava - Salcburk 2:3
(3. a 6. Lačný - 19. Jantscher z pen., 24. Leonardo, 52. vlastní Had), Paris St. Germain - Athletic Bilbao 4:2 (21. Pastore, 41. Bodmer, 85. vlastní Peréz, 90. Hoarau z pen. - 3. Aurtenetxe, 55. López).

1. Athletic Bilbao 6 4 1 1 11:8 13
2. Salcburk 6 3 1 2 11:8 10
3. Paris St. Germain 6 3 1 2 8:7 10
4. Slovan Bratislava 6 0 1 5 4:11 1

Skupina J
Maccabi Haifa - Schalke 04 0:3 (7. vlastní Buljat, 84. Marica, 90.+1 Wiegel), Steaua Bukurešť - AEK Larnaka 3:1 (70. a 85. Nikolič, 55. Rusescu z pen. - 61. Pintado).

1. Schalke 04 6 4 2 0 13:2 14
2. Steaua Bukurešť 6 2 2 2 9:11 8
3. Maccabi Haifa 6 2 0 4 10:12 6
4. AEK Larnaka 6 1 2 3 4:11 5

Skupina K
Wisla Krakov - Twente Enschede 2:1
(12. Gargula, 46. Genkov - 39. De Jong), Fulham - Odense 2:2 (27. Dempsey, 31. Frei - 64. Andreasen, 90.+2 Fall).

1. Twente Enschede 6 4 1 1 14:7 13
2. Wisla Krakov 6 3 0 3 8:13 9
3. Fulham 6 2 2 2 9:6 8
4. Odense 6 1 1 4 9:14 4

Skupina L
Sturm Štýrský Hradec - AEK Atény 1:3
(59. Kainz - 11. Manolas, 44. Burns, 77. Klonaridis), Anderlecht - Lokomotiv Moskva 5:3 (33. Kljestan, 39. Canesin, 57. Wasilewski, 61. Suárez, 78. Gillet - 69. z pen. a 89. Syčev, 21. Ignatěv).

1. Anderlecht 6 6 0 0 18:5 18
2. Lokomotiv Moskva 6 4 0 2 14:11 12
3. AEK Atény 6 1 0 5 8:15 3
4. Sturm Štýrský Hradec 6 1 0 5 5:14 3