Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Kúdelu vyslechl vyšetřovatel UEFA. Podle Kamarova právníka s ním chce mluvit také policie v Británii

Kamara a Kúdela při zápase Rangers vs. Slavia. foto: Reuters

Aktualizováno
Praha - Slávistický obránce Ondřej Kúdela absolvoval online výslech s inspektorem UEFA. Souvisí to s událostmi v odvetě osmifinále Evropské ligy v Glasgow, během níž měl stoper rasisticky urazit domácího záložníka Glena Kamaru. Ten naopak podle pražského klubu po zápase Kúdelu napadl.
  15:48

Případ dostal na starost nejmenovaný španělský vyšetřovatel UEFA, jenž s Kúdelou, který momentálně plní reprezentační povinnosti, mluvil prostřednictvím videohovoru.

Kamara se v závěru zápasu Rangers FC vs. Slavia sápe na Kúdelu.
Manažer Rangers FC Steven Gerrard a Ondřej Kúdela.

„Vyšetřující inspektor UEFA vyslechl hráče Ondřeje Kúdelu k incidentům, které se odehrály během a po zápasu Slavie Praha a Rangers při osmifinále Evropské ligy. Klub i hráč nyní budou čekat na závěry inspektora a na případný další postup orgánů UEFA,“ uvedla Slavia v prohlášení zaslaném agentuře ČTK.

„S ohledem na běžící vyšetřování nebudeme poskytovat další informace. Ve vztahu k UEFA klub zastupuje advokát René Cienciala, expert na mezinárodní a sportovní právo z advokátní kanceláře Urban & Hejduk,“ doplnila Slavia.

Podle britských médií čeká Kúdelu ještě jeden výslech: v okamžiku, kdy se vrátí zpátky na ostrovy. Ve svých zprávách citují Kamarova právníka.

Skotská policie už v týdnu potvrdila, že se údajnou rasistickou poznámkou Kúdely ke Kamarovi zabývá. Řeší se rovněž pozápasový incident, při němž měl Kamara naopak Kúdelu fyzicky napadnout. Slavia kvůli tomu podala na finského reprezentanta trestní oznámení.

Fuc**** guy, řekl prý Kúdela soupeři z Rangers. Následně jej Kamara za dohledu trenéra zbil v tunelu

„Glen vítá, že policie začala celou věc vyšetřovat. Policisté by měli nyní vyslechnout Kúdelu, až se Slavií přicestuje 8. dubna do Anglie k zápasu s Arsenalem,“ cituje list The Guardian Aamera Anwara, právníka Glena Kamary. Kúdela by se přitom na půdu Velké Británie měl vrátit už příští týden s českou reprezentací, kterou v úterý čeká duel v Cardiffu proti Walesu. 

Úvodní čtvrtfinále Evropské ligy proti Arsenalu je na programu v Londýně o týden později. Slavia, konkrétně její generální sekretář Martin Říha, je v kontaktu s policií ve Skotsku od konce minulého týdne.

Klub zároveň celou situaci intenzivně řeší i s najatými advokáty v Česku i v Británii. „Věříme v řádné vyšetření celé věci. Následné rozhodnutí budeme respektovat. A pokud si to závěry vyžádají, budeme jednat,“ uvedli zástupci pražského klubu v minulých dnech.

Ne, ani sedm dnů po vyhrocené odvetě, kterou Slavia v Glasgow vyhrála 2:0 a postoupila mezi nejlepších osm týmů v soutěži, stále není klid. A patrně ještě nějaký čas nebude.

„Ve strachu o zdraví svých spoluhráčů jsem neudržel emoce na uzdě,“ připustil po drsném zápase sám Kúdela. „Nařčení z rasismu však naprosto odmítám,“ zdůraznil v rozhovoru.

Kúdela si v závěru utkání, po jednom z mnoha ostrých faulů hráčů Rangers, našel záložníka Kamaru, kterému se zakrytými ústy během vteřiny cosi pošeptal do ucha. Tvrdí, že mu řekl „You‘re a f...ing guy.“

Podle protistrany však zaznělo něco o „za...né opici,“ proto nyní (nejen) Rangers volají po tvrdém trestu.

„Myslím si, že pan Kúdela má docela štěstí. Skotsko má k obviněním z rasismu obvykle přístup nulové tolerance. Za normálních okolností by ho vzali do vazby a hned druhý den ho vyslýchali, zřejmě kvůli covidu však k výslechu dojde se zpožděním,“ uvedl Anwar pro web Sky Sports.

Vedle policie zahájila ohledně incidentů spojených se zápasem své vlastní disciplinární řízení také UEFA. „Budeme s nimi samozřejmě plně spolupracovat. Pokud shledají Kúdelu vinným, musí jednat podle článku čtrnáct disciplinárního řádu,“ nabádá Anwar.

Zmiňovaný paragraf hovoří v případě prokázaní rasistických či homofobních urážek o nejméně desetizápasovém trestu či zákazu činnosti na jinak vymezené období. Ve hře jsou rovněž vysoké pokuty.