V lednu oslavil čtyřiadvacáté narozeniny a při sfoukávání svíček už netoužil po fotbalové slávě. Té má totiž v současnosti až nad hlavu. Ne vždy tomu tak bylo.
„Byly chvíle, kdy jsem propadal zoufalství,“ svěřil se Adama a dodal: „Existuje na to jediný lék. Zdvojnásobit úsilí, neztratit víru, vytrvat. Čím víc na mě padala tíseň a srdce mi zalil pocit beznaděje, tím odhodlanější jsem byl.“
V předchozích třech sezonách Premier League dal pouze jednu branku. Teď jich má na kontě pět a k tomu přidal ještě osm asistencí. Vládne i dalším statistikám: pro spoluhráče vytvořil nejvíce šancí a nikdo nemá více úspěšných průniků.
Co najednou ta změna? Pomohl mu kouč Wolves Nuno Espírito Santo. Jako by osvobodil bestii z klece.
Barcelonský odchovanec
Letos se zaskvěl především proti úřadujícím šampionům. V duelech s Manchesterem City nastřílel Traoré tři branky a výrazně tak napomohl Wolverhamptonu ke dvěma vítězstvím (venku 2:0, doma 3:2).
„Porazil mě hráč, kterého znám od dětství,“ posteskl si Guardiola. A měl pravdu.
Traoré, syn přistěhovalců z Mali, vyrůstal od osmi let v La Masii. Jako barcelonský rodák patřil k tomu nejlepšímu, co věhlasná akademie vychovala.
V sedmnácti letech poprvé nakoukl do prvního mužstva. Na dlouho to však byla ojedinělá návštěva. Trenéři Blaugranas měli totiž k dispozici naprostou extratřídu: Messi, Suárez, Neymar, Pedro, Alexis – hvězdná jména, která blokovala cestu dravému mládí.
„Barcu jsem neopustil v dobrém,“ vzpomínal Traoré. „Nedali mi šanci, vůbec žádnou. Nechali mě čekat v béčku, dva roky jsem to vydržel, ale mé ambice rostly. Prosil jsem, abych mohl ukázat, zda je má úroveň dostatečná, anebo ne. Nebyl zájem.“
Přesun na Ostrovy
A tak se Traoré stěhoval. V létě 2015 si jej pořídila za 10 miliónů eur Aston Villa. Vinou častých zranění z toho byl však spíše propadák než změna k lepšímu. A tak se rychlonohý fotbalista převlékal znovu.
Ani v Middlesbrough neuspěl. Nováček Premier League se pakoval zpět do Championship a Traoré zaznamenal další sestup. „Hrůza. Dva pády během dvou let,“ posteskl si tehdy.
Jenže další rok byl zlomový. Traoré jej strávil v druhé anglické lize. Zocelil se, a to jak fotbalově, tak fyzicky. Fanoušci ho po právu zvolili hráčem roku a Wolves za něj zaplatili 20 miliónů eur.
Vlci zjistili, že Traorého nesmírný talent vynikne na pravé straně hřiště. „Kličky a úniky, to mi šlo vždycky. U Vlků jsem dozrál takticky. Díky trenérovi jsem vylepšil pohyb i zakončení,“ chválil si Espírita Santa.
Všiml si ho i další velikán. Jürgen Klopp jej prý sledoval už v Dortmundu. „Musel se naučit jednu věc,“ řekl kouč Liverpoolu. „Ovládat svou abnormální dynamiku, výbušnost a akčnost. Umožnit spoluhráčům, aby dohnali jeho tempo.
To že má Adama na fotbalistu specifickou figuru ani on sám nepopře. „Je fakt, že s mými fyzickými atributy jsem byl náchylnější k různým svalovým zraněním. Ale to je minulost,“ dodal Traoré, jenž v Premier Laegue nevynechal v této sezoně jediný duel.
Jeho spoluhráč, obránce Romain Saïss, vyprávěl: „Jednou mu říkám: Běháš spíš jako hráč amerického fotbalu! On na to: Když jsem byl v Barce, ještě malý kluk, přijeli za mnou z NFL. Prý jsem jako stvořený pro americký fotbal. Přesvědčovali mě, ať to zkusím.“
Zviklat se nenechal a udělal dobře. Adama Traoré, kterého přibrzdila až koronavirová pandemie, patří k nejžhavějšímu zboží na aktuálním trhu. Zuby si brousí především Barcelona. Z té však utíkal ve zlém.
Otázka zní jasně: Vrátí se domů, aby si splnil klukovský sen? Aby položil ten nejsladší touchdown?