Chorvatsko deklasovalo v kvalifikaci na MS Kosovo 6:0

22:40aktualizováno  23:16
ŠKODRA - Fotbalisté Chorvatska deklasovali v kvalifikaci o fotbalové MS v roce 2018 Kosovo 6:0. V zápase hraném v albánské Škodře zářil hlavně Mario Mandžukič, jenž utkání rozhodl svým hattrickem už během prvního poločasu. Itálie vydřela remízu 1:1 se Španělskem, když bod zachraňoval až v 82. minutě De Rossi z penalty. Island zdolal Finsko 3:2 díky obratu v nastavení.

Mario Mandžukič (v modrém) prchá kosovským obráncům. foto: Reuters

Španělům se tak nepovedla odveta za porážku 0:2 z osmifinále letního evropského šampionátu.

Hosty poslal do vedení v 55. minutě Vitola po chybě zkušeného brankáře Buffona. V 82. minutě však Ramos v šestnáctce fauloval Édera a pokutový kop proměnil De Rossi. Záložník AS Řím prodloužil italskou neporazitelnost v kvalifikacích na 52 zápasů. Skupinu G vede bez ztráty bodu Albánie, která v Lichtenštejnsku zvítězila 2:0 i díky trefě bývalého útočníka Sparty a Slavie Balaje.

Island v Reykjavíku zdolal Finsko 3:2 díky skvělému obratu v nastaveném čase. V 91. minutě vyrovnal Finnbogason a za pět minut rozhodl o výhře domácích Ragnar Sigurdsson.

Mario Mandžukič slaví svůj druhý gól do sítě Kosova.
Mario Mandžukič (v modrém) prchá kosovským obráncům.

Kosovu nevyšla domácí soutěžní premiéra a favorizovanému Chorvatsku podlehlo 0:6. Už během úvodních 35 minut se blýskl hattrickem útočník Mandžukič, pro kterého to byly první góly v sezoně. Po změně stran zvýraznili triumf hostů Mitrovič, Perišič a Kalinič.

I další dva dnešní souboje účastníků Eura ve Francii skončily nerozhodně. Rakousko hrálo ve Vídni 2:2 s Walesem, stejný výsledek si z Turecka odvezla i Ukrajina, přestože ve 27. minutě vedla v Konye už o dvě branky.

Kvalifikace MS 2018 ve fotbale:

Skupina D:

Dublin: Irsko - Gruzie 1:0 (0:0) Branka: 56. Coleman. Rozhodčí: Chapron (Fr.).

Vídeň: Rakousko - Wales 2:2 (1:2) Branky: 28. a 48. Arnautovic - 22. Allen, 45.+1 vlastní Wimmer. Rozhodčí: Cakir (Tur.).

Kišiněv: Moldavsko - Srbsko 0:3 (0:2) Branky: 19. Kostič, 37. Ivanovič, 59. Tadič. Rozhodčí: Kulbakov (Běl.).

Skupina G:

Skopje: Makedonie - Izrael 1:2 (0:2) Branky: 63. Nestorovski - 25. Hemed, 43. Ben Chaim. Rozhodčí: Marriner (Angl.). ČK: 90.+4 Tibi (Izrael).

Vaduz: Lichtenštejnsko - Albánie 0:2 (0:1) Branky: 11. Hyka,
71. Balaj. Rozhodčí: Bognar (Maď.).

Turín: Itálie - Španělsko 1:1 (0:0) Branky:
82. De Rossi z pen. - 55. Vitolo. Rozhodčí: Brych (Něm.).

Skupina I:

Konya: Turecko - Ukrajina 2:2 (1:2) Branky: 45. Tufan, 81. Calhanoglu z pen. - 24. Jarmolenko z pen., 27. Kravec. Rozhodčí: Gräfe (Něm.).

Reykjavík: Island - Finsko 3:2 (1:2) Branky: 37. Árnason,
90.+1 Finnbogason, 90.+6 R. Sigurdsson - 21. Pukki, 39. Lod. Rozhodčí: Oddvar Moen (Nor.).

Škodra: Kosovo - Chorvatsko 0:6 (0:3) Branky:
6.,24. a 35. Mandžukič, 68. Mitrovič, 83. Perišič, 90.+2 Kalinič. Rozhodčí: Fernández Borbalán (Šp.).