Sobota 26. listopadu 2022, svátek má Artur
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Srbsko - Albánie. Rvačka kvůli vlajce a zadržený bratr premiéra

Evropa

  11:22
BĚLEHRAD/PRAHA - Za incidentem s vlajkou, kvůli kterému se v úterý nedohrál zápas kvalifikace fotbalového mistrovství Evropy Srbsko - Albánie, prý stál bratr albánského předsedy vlády Olsi Rama. Podle srbské televize byl přímo na stadionu v Bělehradě zadržen.

Srbský fotbalista Stefan Mitrovič strhává vlajku tzv. Velké Albánie, kterou dopravil nad hřiště v Bělehradě dron. foto: Reuters

Nedohraným utkáním se dnes začala zabývat disciplinární komise UEFA, termín slyšení naplánovala na 23. října.

Utkání, které se kvůli politicky vypjatým vztahům obou zemí hrálo bez hostujících fanoušků, narušil těsně před koncem poločasu dron s vlajkou Velké Albánie (části Černé Hory, Srbska, Makedonie, Řecka a celé Kosovo, které albánští nacionalisté považují za území náležící Albánii). Když jeden ze srbských hráčů zástavu strhnul, došlo mezi fotbalisty k potyčce a rozhodčí Martin Atkinson po půlhodinovém přerušení bezbrankový duel ukončil.

Srbský fotbalista Nemanja Gudelj odmítá dát fotbalistům Albánie vlajku jejich...
Albánský fotbalista Bekim Balaj bere Srbovi Nenadu Tomičovi vlajku tzv. Velké...
Srbští a albánští fotbalisté se rvou kvůli stržené vlajce.
Srbští fanoušci během fotbalového utkání s Albánií.

Akci s vlajkou údajně zorganizoval Olsi Rama, jehož zadržení v sektoru VIP však popřel albánský ministr vnitra Saimir Tahiri. „Podle mých informací to je pouhá spekulace,“ řekl agentuře Reuters s odvoláním na srbské úřady a členy albánské výpravy v Bělehradě.

O osudu utkání bude rozhodovat UEFA, srbský ministr zahraničí Ivica Dačič však vyzval k akci i Evropskou unii. „Byla to politická provokace,“ řekl deníku Blic. „Jsem zvědavý, jak bude Evropská unie reagovat, protože kdyby někdo ze Srbska vyvěsil v Tiraně, nebo Prištině (hlavní město Kosova) vlajku Velkého Srbska, okamžitě by to řešila Rada bezpečnosti OSN,“ přidal.

Napaden byl i slávista

Do potyčky se přímo na trávníku zapojilo také několik fanoušků, kteří na albánské hráče celý zápas házeli různé předměty a údajně čtyři z nich zranili. Mezi napadenými fotbalisty byl i útočník Slavie Bekim Balaj, na kterého jeden z chuligánů zaútočil plastovou židlí.

Situaci uklidnil až zásah policejní jednotky, albánští hráči ale odmítli v utkání pokračovat. „Viděl jsem, jak na naše hráče zaútočilo v tunelu k šatnám dokonce i několik pořadatelů,“ prohlásil albánský kapitán Loric Cana. „Psychicky ani fyzicky jsme nebyli v takovém rozpoložení, abychom zápas dohráli,“ dodal.

„Osud zápasu je teď v rukách funkcionářů. Je smutné, že fotbal byl odsunut na druhou kolej, ale takhle brzo bych nechtěl dělat nějaké závěry,“ uvedl srbský kapitán Branislav Ivanovič. „Za náš tým můžu říct, že jsme se snažili albánské hráče po vniknutí fanoušků na hřiště chránit. Chtěli jsme pokračovat, ale řekli nám, že soupeř na to není připraven,“ prohlásil.

UEFA už zahájila disciplinární řízení se srbským i albánským fotbalovým svazem poté, co dostala zprávy od delegáta utkání, rozhodčího a ochranky. Domácí svaz byl obviněn z nedostatečného zajištění pořadatelské služby a Srbsku hrozí, že bude hrát příští domácí zápas v kvalifikaci proti Dánsku bez diváků. S Albánci povede UEFA řízení kvůli tomu, že odmítli pokračovat ve hře, a kvůli vyvěšení nepovoleného transparentu.

Albánský fotbalista Bekim Balaj bere Srbovi Nenadu Tomičovi vlajku tzv. Velké Albánie.

Incident a politizaci sportu ostře odsoudili šéf UEFA Michel Platini a předseda mezinárodní federace FIFA Sepp Blatter. „Fotbal má spojovat lidi a naše hra by se neměla míchat s politikou jakéhokoliv druhu. Noční scény v Bělehradu jsou neomluvitelné,“ řekl Platini. „Fotbal by nikdy neměl být používán k politickým účelům a poselstvím. Silně odsuzuji to, co se v Bělehradě stalo,“ dodal Blatter.

Zápas už předem provázela přísná bezpečnostní opatření vzhledem k napětí mezi oběma zeměmi kvůli Kosovu. Bývalá srbská provincie, jejíž obyvatelstvo tvoří převážně kosovští Albánci, vyhlásila v roce 2008 nezávislost. Srbsko však tento krok nikdy neuznalo.

Autoři: ,