Lafata chyběl. Jablonec poprvé doma prohrál

20:57
JABLONEC - Jablonec utrpěl první domácí porážku v sezoně. Bez nejlepšího ligového střelce Lafaty, kterého vyřadilo ze hry svalové zranění, podlehl v severočeském derby Teplicím 0:1. Promarnil tak šanci posunout se na druhé místo v tabulce o pět bodů za Spartu a zůstal čtvrtý. Rozhodující branku dal v 74. minutě Stožický.

Jablonec - Teplice, zklamaný Jan Kovařík z Jablonce. foto: ČTK

Autora 14 gólů v letošním ročníku Lafatu nahradil v útoku Třešňák a od prvních minut statečně bojoval s obranou Teplic. Oba celky začaly svižně a již v 5. minutě Loučka ustupoval až do vlastní šestnáctky před rozběhnutým Mahmutovičem, který se ve vápně sice uvolnil, ale jeho střela mezi tyče nešla.

"Dokážeme i bez Davida přehrát soupeře, v mezihře se prosadit pohybem, kombinací, ale David je tam od toho, aby práci mužstva zúročil v góly. Chyběl nám a jsem přesvědčený o tom, že by si místo v té šestnáctce našel nebo byl v pravém okamžiku na místě," řekl po utkání jablonecký trenér František Komňacký.

Dodal však, že samozřejmě nelze mít hru postavenou jen na Lafatovi. "My jsme věděli od půlky týdne, že nebude, a apelovali jsme na Pitáka, Jarolíma a krajní záložníky, aby se tlačili do šestnáctky, aby nám pomohli dát góly. Lukáš Třešňák měl podobný úkol jako David, neměnili jsme způsob hry ani rozestavení, měl balony sklepávat, měl se tlačit od koncovky."

Domácí měli první vážnější šanci v 7. minutě, kdy se na malém vápně uvolnil Piták, jeho tvrdou ránu však dokázal brankář Grigar vytáhnout na roh. To, že Teplice nepřijely pouze bránit, potvrdil v 11. minutě opět Mahmutovič. Dostal míč za obranu, opět s ním pronikl do šestnáctky Jablonce, kde byl sice zakřižován, ale i podruhé se dokázal kličkou zbavit obránce, pokus o přelobování Špita mu však nevyšel. Gólman míč snadno lapil.

I další šanci měli hosté, tentokrát po rychlém kontru mířil nepřesně Stožický. V 23. minutě byl daleko před pokutovým územím hostů faulován Jarolím. Centr z následného trestného kopu našel obránce Beneše, který sice v záklonu zamířil hlavou k tyči, avšak Grigar míč opět dokázal vyrazit na roh.

FK Jablonec - FK Teplice 0:1 (0:0)

Branka: 74. Stožický. Rozhodčí: Kovařík - Filípek, Mencl. ŽK: Pavlík - Ljevakovič, Vondrášek, Mahmutovič. Diváci: 3130.

Sestavy
Jablonec:
Špit - Eliáš, Pavlík, Beneš, Jablonský - Kopic (78. Vaněk), Loučka, Kovařík - Piták, Jarolím - Třešňák (69. Vošahlík). Trenér: Komňacký.

Teplice: Grigar - Vondrášek, Lukáš, Matula (52. Smejkal), Rosa - Siva, Ljevakovič - Kerič (84. Vůch), Vachoušek, Stožický - Mahmutovič (90. Jindráček). Trenér: Rada.

Jablonečtí poté hledali skulinku v pevně obraně Teplic a tu našli v 39. minutě, kdy míč po Jarolímově centru doputoval k Eliášovi. Ten poslal střílenou přihrávku před branku, kde našel naběhnutého Kovaříka, který mohl míč uklidit do prázdné branky. Jenže místo pravé použil svoji silnější levou a míč skončil mimo.

V druhé půli měli první vážnější šanci hosté. Nejprve Kerič našel volného Ljevakoviče, který z malého vápna nepropálil Špita. Skvěle si jablonecký brankář počínal i vzápětí, po rohovém kopu zlikvidoval Mahmutovičovu střelu z bezprostřední blízkosti.

Domácí varování Teplic nedbaly a ty je potrestaly v 74. minutě. Jarolím v útočné fázi při nepřipraveném pokusu zakončit ztratil míč a rychlý brejk završil úspěšně Stožický. "Jsem šťastný, že jsme tu vyhráli. Nebyli jsme v jednoduché situaci, měli jsme 14 bodů, a to nebylo moc. Z pěti zápasů - Olomouc, Budějovice, Boleslav a Sparta - jsme mohli body dělat snáze než tady," řekl trenér vítězného celku Petr Rada.

Obrana Teplic se pak ještě více zpevnila a domácí nedokázali vymyslet lest, kterou by se dostali do šance. Propagační střely Grigar snadno pochytal. V 82. minutě zneškodnil i Kovaříkův trestný kop a záhy nato nedokázal dopravit v závaru míč za jeho záda Piták. Ani závěrečný tlak domácímu celku kýžené vyrovnání nepřinesl.

"Věděli jsme, že utkání bude o jednom gólu. Šlo o to, zda dokážeme překonat obranu soupeře, či se soupeři povede jeden z brejků, do kterých jsme je velice snadno pouštěli. Dopadlo to tak, že brejková taktika slavila úspěch, my se o střelbu pokoušeli žalostně málo a nebyli důrazní," dodal Komňacký.