Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf

Lafata otevřel skóre. Sparta ale zvítězila

21:36
JABLONEC - Sparťanští fotbalisté potvrdili pověst nejlepšího týmu podzimu také v Jablonci, kde v 16. kole vyhráli 4:2. Domácí dvakrát vedli, poprvé už v první minutě, ale nakonec se stejně radoval podzimní mistr, který bude přezimovat se šestibodovým náskokem na druhý Liberec. Sparťané inkasovali venku po 638 minutách, přesto vybojovali desátou výhru na soupeřově půdě za sebou.

Josef Hušbauer ze Sparty foto: ČTK

Zápasu předcházelo předání kanonýrského odznaku Davidu Lafatovi za 100. ligový gól, jenže domácí ostrostřelec nelenil a už v 54. vteřině načal druhou stovku branek. Sparta chtěla zjevně zpočátku vsadit na defenzivu, jenže po inkasovaném gólu jakoby najednou nevěděla, jak hrát. Domácí jí pustili na svoji půli až v páté minutě a vše nasvědčovalo tomu, že se budou opakovat domácí debakly s Libercem a Mladou Boleslaví.

Jenže první vydařená akce postavila hosty na nohy: Grajciar se opřel do míče, který ještě tečoval Krejčí a Sparta vyrovnala. Jenže ve chvíli, kdy se už dostávala do hry a její akce začínaly být nebezpečné, přišla hrubá chyba Matějovského, který ztratil míč v trestném území, a následný chaos před brankou skončil gólovou hlavičkou Eliáše.

Jablonec - Sparta 2:4 (2:2)

Branky: 1. Lafata, 25. Eliáš - 40. a 69. Hušbauer, 16. Krejčí, 90.+1 Grajciar. Rozhodčí: Paták - Zlámal, Lhoták. ŽK: Vidlička, Hušbauer (oba Sparta). Diváci: 5085.

Jablonec: Špit - Eliáš, Pavlík, Beneš, Novák - Kopic (72. Vošahlík), Loučka, Jarolím (85. Třešňák), Piták (72. Vaněk), Kovařík - Lafata. Trenér: Komňacký.

Sparta: Švenger - Vidlička, Brabec, Jarošík, Pamič - Hušbauer - Sionko (90.+1 Mareš), Matějovský, Grajciar (90.+2 Juhar), Krejčí - Kadlec (75. Kweuke). Trenér: Chovanec.

Zápas děravých obran neměl konce a Sparta před poločasem dokázala využít zvyšující se aktivity ve vyrovnání, které přinesla dělovka Hušbauera ze třiceti metrů. Špit si na míč sice sáhnul, ale mimo tyče ho vytlačit nestačil.

Druhý poločas začali lépe znovu domácí, ale Sparta rychle převzala iniciativu a rychlým přechodem přes střed hřiště dostávala Jablonecké do úzkých. Sionkova hlavička sice ještě díky Špitově zákroku skončila mimo, ale v 69. minutě přišel druhý skvělý okamžik Hušbauera. Defenzivní záložník prošel přes čtyři hráče a přesnou střelou k tyči dostal hosty poprvé do vedení.

Domácí ještě mohli vyrovnat, jenže Lafata v dalších dvou střeleckých pozicích zklamal a bez jeho gólů Jablonec vyhrávat nedokáže. Sparta i proto vyhrála na Střelnici po čtyřletém půstu, jejich radost potvrdil v nastaveném čase po samostatném úniku na brankáře a chytrým zakončením mezi Špitovy nohy Grajciar.